BLOGI

Koera toitmine: Vaata, kuidas valida oma koerale sobivat toitu!

24.11.2022
Koera toitmine: Vaata, kuidas valida oma koerale sobivat toitu!

Toit on Sinu lemmiklooma üks põhivajadusi, nii nagu meil inimestel, tagab õige ja tasakaalus toidulaud ka loomale hea enesetunde ning välimuse. Puhas ja kvaliteetne koeratoit on hea tervise alus. Tänaseks on saadaval sadu erinevaid koeratoite, mis teeb õige koeratoidu valimise keeruliseks. Samuti on palju erinevaid spetsialiste, kelle käest nõu küsida - alates loomaarstidest kuni kasvatajateni - ning tihti kuuleme ka sealt erinevaid soovitusi. Põhjus on lihtne: pole olemas ainult ühte ja õiget vastust. Lõplik otsus tuleb teha siiski koeraomanikul endal. 

Koeratoidu koostisosade loetelu

Vaata, mis peitub toidupaki taga ehk kuidas lugeda toidu koostist? Grandorf Jänese ja BataadigaKoostisosade nimekiri toidu pakendil on väga oluline infoallikas, et hinnata, kas tegemist on piisavalt kvaliteetse koeratoiduga. Toidu koostis ehk retsept on pakendil märgitud koguseliselt kahanevas järjekorras. Alustades suurimast ning lõpetades väiksemaga. Jagame sinuga mõningaid näpunäiteid, millele tähelepanu pöörata. Hea märk on see, kui loomne komponent (liha, kuivatatud liha, hüdrolüüsitud ehk veetustatud liha või loomne valk, lihajahu vms) on esikohal. Veel parem, kui neid on esimese viie koostisosa hulgas rohkem kui üks. Toome siinkohal näiteid meie enda sortimendist, et võrrelda erinevaid tooteid. Vaatame näiteks Grandorf Jäneseliha ja bataadiga koeratoidu koostist: Dehüdreeritud jäneseliha, dehüdreeritud kalkuniliha, kuivatatud bataat, värske jäneseliha, kalkuni rasv, … - Näeme, et esikohal on 2 erinevat lihaallikat.

Koeratoidu valgu allikad

Hea märk on see, kui pakendil on välja toodud loomse valgu allikad (lambaliha, kanaliha, kalkun vms). 

Koeratoidu rasva allikad

Välja peaks toodud olema rasva allikad (kalkunirasv, pardirasv vms), mis tagab tootja poolse usaldusväärsuse ning kvaliteedi. Juhul, kui pakendil on kasutatud  „hüdrolüüsitud loomne valk“ või „linnurasv“, ilma selle allikale viitamata, tekib küsimus, kas tootja soovib midagi varjata või kas näiteks loomne valk pärineb mujalt kui lihast (kondimass jms madalama kvaliteediga valgu allikas).  Näiteks Healthy Paws Lambaliha ja Pruuni riisiga koeratoidus on kasutatud rasva allikana lõheõli.

Healthy Paws Kana ja Pruuni Riisiga

Täiteained koeratoidus

On üsna tavaline, seda eriti keskmise ja odavama  hinnaklassi toitudes, et kasutatakse nisu või maisi. See ei ole ilmtingimata halb. Ehkki on välja selgitatud, et enamik koeratõuge suudab teravilja omastada, siis paraku lisatakse neid koostisosi koeratoitudesse liiga palju. Pahatihti lausa nii palju, et seda on toidus kõige rohkem. Põhjus on selleks üsna lihtne - nii on võimalik pakkuda oma toodet odavama hinnaga. 

Hüpoallergeensed koeratoidud

Wolf's Mountain Wild Forest Uluki- ja Lambaliha Täiskasvanud koerteleNeed on koeratoidud, mis ei sisalda tuntud allergeene nagu nisu, nisugluteeni, maisi, soja, subprodukte ja loomseid derivaate üldisemalt, kunstlikke lõhna- ja maitsetugevdajaid ning kunstlikke säilitusaineid. Samuti ei kasutata üldjuhul sellistes toitudes ka kanaliha. Kanaliha on küll väga kerge seedida ja väga toitainete rikas, kuid paljudel juhtudel võib see tekitada koerale allergilisi reaktsioone. Hüpoallergeensed koeratoidud tunneb ära, kui pakendil on peal kiri “Hypoallergenic” Selline märge on näiteks Wolf’s Mountain Wild Forest koera kuivtoidul. 

Säilitusained koeratoidus

Parimas koeratoidus peaks olema kasutatud ainult looduslikke säilitusaineid. Kunstlike säilitusainete kasutamine viitab üldjuhul madala kvaliteediga tooraine kasutamisele. Kunstlikud säilitusained võivad põhjustada koertel hüperaktiivsust. 

Teraviljavaba koeratoit

Üks kõige sagedasemaid küsimusi, mis meieni jõuab on „Kas koeratoidus peaks üldse teravilja olema? Kas peaks valima teraviljavaba koeratoidu?“ Pole ühte ega õiget vastust, kuid tänaseks on teada, et nii pruun kui valge riis ja hirss on nö head teraviljad. Maisi võib pidada neutraalseks, juhul kui seda ei ole koeratoidus kasutatud täiteainena liigses koguses. Nisu võiks aga koeratoidus vältida.

Koerale kuivtoit või koerakonserv?

Koerakonserv GrandorfKuivtoit koerale võiks olla täisväärtuslik. Koerale peaks pakkuma kuivtoitu (rahvakeeli krõbinad) 2 korda päevas - 1 portsjon hommikul ja teine õhtul. Samuti on soovitatav menüüsse lisada koerakonserve. Konserv olgu täienduseks kuivtoidule. Koerale ei ole soovitatav anda inimestele mõeldud toitu, sest need sisaldavad sageli soola ja muid maitseaineid ning teisigi koera tervisele kahjulikke komponente. Kindlasti peab olema vesi koerale kättesaadav kogu päeva vältel.

Kui palju koerale süüa anda?

Siin ei ole kahjuks ühest vastust kõikide koerte ja koeratõugude jaoks. Portsjoni suurus sõltub paljudest kriteeriumitest: koera tõug, vanus, aktiivsus ja tervislik seisund. Kui sa pole päris kindel, kas toidad koera õigete kogustega, siis kasuta Pro-Nutritioni koeratoidu kalkulaatorit. Kalkulaator on inglise keelne.

Kalkuleeri siin: https://www.pro-nutrition.flatazor.com/en/calcul-de-ration

Kindlasti on mitmeid kriteeriume, mida parima koeratoidu valimisel arvesse võtta. Kui võtta aluseks eelpool välja toodud soovitused, siis olenemata sellest, millise tootja nimi on pakendil, oled õigel teel.

Polegi muud, kui valige nende kriteeriumide järgi sobilik pakk toitu (soovitavalt alguses väike pakend) ja andke oma koerale seda esmalt proovida. Koer ei oska toidu headust hinnata muude kriteeriumide järgi, kui vaid lõhn. Looma jaoks isuäratavat lõhna on kunstlikult väga lihtne igasse toitu tekitada. Seda trikki kasutatakse sageli madala kvaliteediga toitude puhul. Kas tegemist on tervisliku ja kvaliteetse koeratoiduga, peab otsustama koeraomanik. Ei ole olemas ühte ega ainuõiget lahendust - julge proovida samm-sammulise üleminekuga erinevaid koeratoite ja jälgi seejuures koera tervist.
Sinu koera tervis algab heast toidust!

Loe ka blogi dermatiidi ravi kohta eritoiduga Protect Dermato 

 

 

Ülemaailmne loomakaitsepäev hoiab kõiki loomi

07.09.2022
Ülemaailmne loomakaitsepäev hoiab kõiki loomi

Suurbritannia organisatsioon Word Animal Day on võtnud südameasjaks muuta maailm õiglasemaks paigaks kõigi elusolendite jaoks. 4. oktoobril tähistatakse ülemaailmset loomade ja loomakaitse päeva. Sel päeval tunnustatakse ja pööratakse loomadele suuremat tähelepanu, tõstetakse inimeste teadlikkust ja arendatakse kaastundlikku kultuuri läbi loomakaitsepäeva tähistamise. Ülemaailmse loomakaitse päeva missiooniks on tõsta loomade staatust ja parandada nende heaolu.

Selle saavutamiseks julgustakse loomakaitseorganisatsioone, kogukonnarühmitusi, noorte- ja laste klubisid, ettevõtteid ja eraisikuid korraldama loomade päeva tähistavaid üritusi. Kaasamine kasvab hämmastava kiirusega ning nüüdseks on see paljudes riikides laialdaselt aktsepteeritud ja seda tähistatakse mitmel erineval viisil, sõltumata rahvusest, religioonist, usust või poliitilisest ideoloogiast.


Ülemaailmse loomade päeva tähistamise korraldamine motiveerib ja paneb inimesi loomade parema tuleviku nimel tegutsema. Loomade elu mõjutavad nii üksikisikute kui ka organisatsioonide tegevus. Ülemaailmne loomade päev hõlmab kõiki loomi ja nende erinevaid probleem igas riigis. See päev on juba andnud olulise ja püsiva panuse loomade heaolustandardite edendamisse ning selle mõju aina kasvab.

On ka teisi loomadega seotud päevi, nagu ülemaailmne laboriloomade päev 24. aprillil, ülemaailmne metsloomade päev 3. märtsil ja lemmikloomade päev 11. aprillil - need on samuti olulised. Ülemaailmne loomade päev hõlmab aga kõiki loomi ja nende erinevaid probleeme üle kogu maailma. See on hea päev näitamaks oma armastust ja austust loomade vastu, tehes midagi erilist, et rõhutada nende tähtsust maailmas.

Maailma loomade päeva tähistamisest osavõtt kasvab iga aastaga ning üha rohkemates riikides korraldatakse palju erinevaid inspireerivaid üritusi. 2003. aastal registreeriti 44 üritust 13 riigis ja praeguseks on see kasvanud hinnanguliselt 1000 ürituseni umbes 100 riigis.

Loomakaitsepäeval toimuvad üritused

- teadlikkuse tõstmise ja harivad üritused
- varjupaiga lahtiste uste päevad ja lemmikloomade võtmise üritused
- konverentsid ja töötoad
- loomade õnnistamise teenused
- raha kogumise üritused (heategevuslikud kontserdid, sponsoreeritud jalutuskäigud jms)
- kooliüritused noorema põlvkonna harimiseks (näiteks loomadega seotud võistlused, kontserdid ja etendused)
- töötoad tööloomade omanike harimiseks
- steriliseerimis- ja veterinaarravilaagrid
- marutaudi ennetamise teadlikkuse tõstmine ja vaktsineerimine
- raadio- ja teleintervjuud, et tõsta teadlikkust loomade probleemidest ning ülemaailmsest loomade päevast ja selle missioonist
- rahumeelsed protestimarsid, et tõsta teadlikkust konkreetsest loomade heaolu probleemist või julgustada valitsusi loomakaitsealaseid õigusakte kehtestama.

 Igaüks saab aidata suurendades ülemaailmse loomade päeva nähtavust!

Ülemaailmse loomade päeva algatamine

Maailma loomade päeva idee algatas ajakirjanik, toimetaja, kirjanik ja loomakaitseaktivist Heinrich Zimmermann (1887 - 1942). Zimmermann sündis Varssavis, kuid elas Berliinis. Ta andis välja ajakirja Mensch und Hund (tõlge: Mees ja koer). Ajakirja kasutas ta loomade heaolu tutvustamiseks laiemale avalikkusele. Ta asutas ka ülemaailmse loomade päeva komitee.

Zimmermann korraldas esimese ülemaailmse loomade päeva tähistamise 24. märtsil 1925. aastal Berliinis ja viis selle esimest korda 4. oktoobrile aastal 1929. Esialgu leidis ta järgijaid vaid Saksamaal, Austrias, Šveitsis ja Tšehhoslovakkias. Igal aastal töötas Zimmermann väsimatult ülemaailmse loomade päeva edendamise kallal. 1931. aasta mais toimunud kongressil  kinnitati tema ettepanekul 4. oktoober ülemaailmseks loomade päevaks.

Ülemaailmne loomade päev valiti 4. oktoobriks, kuna see on looduskaitse pühaku Franciscus Assisi püha. Assisi Franciscus (1181-1226) oli katoliku frantsisklaste ordu rajaja. Legend räägib, et Püha Franciscus suutis loomadega rääkida ja taltsutada isegi hunti. Ta suri 4. oktoobri eelõhtul, millest sai tema patroon pühaku päev. 705 aastat pärast tema surma kuulutati 4. oktoober ülemaailmseks loomade päevaks.

Kui hoolid loomadest, siis tähista seda päeva koos meie ja paljude teiste loomaarmastajatega!

Eesti loomakaitse ajaloo kohta saad lugeda Vikipeedia lehelt

Allikas: World Animal Day

 

Vaata: Koeraga reisimine, millega arvestada?

07.07.2022
Vaata: Koeraga reisimine, millega arvestada?

Suvi on traditsiooniliselt puhkuste aeg ning paljude jaoks on puhkuseks just reisimine. Miks mitte aga reisida oma neljakäpalise sõbraga!? Selles artiklis räägime sulle, millega peaks arvestama koeraga reisides.

Reisile minnes ära unusta…
Reisile minnes ära unusta kaasa võtta järgmisi asju:
- Vesi
- Toit ja snäkid
- Niisked taskurätikud
- Kauss
- Dokumendid
- Mänguasi ja/või lamamismatt/ koerapesa

Vesi
Joogivesi on üks olulisemaid asju, mida reisile kaasa võtta. Vett võta kaasa varuga nii enda kui ka oma lemmiku jaoks. Ning ära kindlasti unusta võtta kaasa ka joogikaussi. Eriti mugav on reisimisel kasutada silikoonist matkakaussi, mis ei võta palju ruumi.

Toit ja snäkidkoera jooginõu
Enne reisi (aga ka reisi ajal) ei ole mõistlik eksperimenteerida koeratoiduga ja -snäkkidega. Võta kaasa toitu, mida sinu koer on viimasel ajal söönud ja millega ta on harjunud. Kui mingil põhjusel ei ole võimalik võtta kogu reisiks piisavat kogust toitu, siis jälgi, et toitu jätkuks vähemalt nendeks päevadeks, mil ees ootavad pikemad sõidud. Kohapeale jõudes saad osta oma lemmikule juba uut toitu, millega ta jõuaks tagasimineku ajaks ära harjuda.

Dokumendid
Enne koeraga reisile minekut uuri, mis nõuded kehtivad ühes või teises riigis. Üldjuhul saad koeraga reisida, kui sinu lemmikul on olemas Euroopa lemmikloomapass ja mikrokiip. Samuti peab sinu neljakäpaline sõber olema vaktsineeritud marutaudi vastu. Kui aga on plaan minna
Soome või Norra, siis peab koer saama alveokokk-paelussi vastast ravi[1] kuni 5 päeva enne riiki saabumist. Selle kohta peab olema ka Euroopa lemmikloomapassis märge.

Mänguasi või koerapesa
Pea meeles, et reisimine on sinu koera jaoks igal juhul stress. Selleks, et sinu neljakäpaline sõber naudiks reisi ja tunneks ennast ka võõras kohas hästi, võta kaasa ta lemmikmänguasi ja/või lamamismatt, mille peal ta kodus magab. Tuttavad asjad aitavad tal kiiremini kohaneda.

koera lamamismatt
Pausid
Planeeri pikemaid sõite mõistlikult. Tee iga 2-3 tunni tagant pause. See on vajalik nii sulle endale, kui ka sinu neljakäpalisele sõbrale. Pauside ajal saate jalutada, jalgu sirutada, vett juua ja puhata. Kui aega on rohkem, siis võite avastada tee peale jäävaid ilusaid kohti, millega teete oma reisi veelgi huvitavamaks.

Mõnusat reisi soovides
Kristina ja Volk



[1] Nõue kehtib ka reisimisel Maltasse, Iirimaale ja Põhja-Iirimaale (2022)
 
 

Kassi toitmine: Vaata, kuidas toita kassi!

20.05.2022
Kassi toitmine: Vaata, kuidas toita kassi!

Kasside toiduvajadus sõltub nende vanusest, elustiilist ja spetsiifilistest iseärasustest, milledeks võivad olla näiteks rasvumine, steriliseerimine või toidutalumatus. Järgnevalt vaatame, milline on sobivaim viis kassi toitmiseks ja kuidas leida parim toit Sinu lemmiku tervisele ning maitsemeelele.

Millist toitu kassile valida?

Toit on keha igapäevaste funktsioonide toimimiseks hädavajalik. Oluline on, et kass saaks kvaliteetset ja tasakaalustatud toitu ja võtta arvesse iga looma eripära. Pro-Nutrition on loonud lemmiklooma toiduvajaduste arvutamiseks mugava kalkulaatori. Vaata järgi, milline toit Sinu lemmikule sobib- SIIT. Kalkulaator on inglise keelne.

Erinevalt koertest ei suuda kassid toota tauriini. Tauriin on  rasvhape, mis on looma heaolu ja hea tervise jaoks hädavajalik. Seetõttu sisaldavad kõik Pro-Nutritioni kassitoidud nii lisatud tauriini kui ka tauriini, mis sisaldub looduslikes toorainetes, nagu näiteks lihas ja kalas.

Kassid on lihasööjad, seetõttu vajavad nad valgurikkamat toitu kui näiteks koerad. Kassidele ei tohi anda inimeste toidujääke, sest sageli sisaldavad need soola ja vürtse ning on termiliselt töödeldud. Küll aga võib kassidele anda toorest maitsestamata värsket liha ja kala. Samuti ei tohi kasse sööta koertele mõeldud toitudega, sest nende toitumisvajadused on erinevad. Kassid ei saa sealt vajalikke toitaineid kätte ja võivad isegi nälga jääda. Kindlasti peab kasside toit sisaldama ka taimseid komponente.

Kassid on altid kuseteede talitlushäiretele. Seetõttu on oluline hoida nende uriini pH-tase optimaalne. Õige pH aitab vältida uriinikivide teket. Kui aga kassil on juba neeruprobleemid, siis tuleks teda toita spetsiaalse toiduga. Selleks võib sobida Protect Cat Urinary täisväärtuslik dieettoit neeruprobleemidega kassidele. 

Kui palju toitu kassile anda?

Kassid söövad tihti, kuid väiksemate portsjonite kaupa. Täiskasvanud kassile soovitatakse anda 2-3 väiksemat või 1 suur söögikord päevas. Söögiks peaks pakkuma konservi või värsket liha/kala. Söögikordade vahel peab kassil olema võimalus ka kuivtoitu kätte saada. Kuivtoitu soovitatakse hoida õhukindlas pakendis ja anda osade kaupa. Vastasel juhul kaotab see maitseid ja aroome ning võib minna niiskeks. Pidevalt peab olema kättesaadav ka puhas vesi. Veenõud tuleb pesta iga päev ja vahetada see värske vee vastu.

Väheaktiivse kassi toitmine

Kassi toitmisel tuleb jälgida ka tema liikumisharjumusi. Kui tegemist on tubase kassiga, siis sageli on tema liikumine piiratud.Urinary Vähese aktiivsuse ja/või ülekaalu korral tuleb anda väiksemaid portsjoneid ja vajadusel eritoitu. Näiteks ülekaalulistele kassidele välja töötatud Protect Cat Obesite on madala kalorsusega, kuid aitab säilitada lihasmassi.

Kassid on maitse- ja toitumisharjumuste suhtes väga tundlikud ning mõnikord on nende harjumusi väga raske muuta. Pro-Nutritioni toodete valikust leiad palju erimaitselisi toite, et rahuldada ka kõige nõudlikuma kassi vajadusi.

 

 Kassi toitmine

Steriliseeritud kassi toitmine

26.08.2022
Steriliseerimine muudab kassi ainevahetust ja elustiili. Pärast steriliseerimist langeb ka kassi suguhormoonide tase. See toob kaasa tema energiavajaduse vähenemise lausa 20-30%. Kassi füüsiline aktiivsus väheneb, kuid söögiisu suureneb. Harjumuspärane igapäevatoit on pärast steriliseerimist liiga energiarikas ja kõrge kaloraažiga. Seetõttu on vajalik üle minna spetsiaalselt steriliseeritud kassidele mõeldud toidule.

Pure Life steriliseeritud kassile

Kassi steriliseerimise riskid 

-Neeruprobleemid
-Suguhormoonide vähenemisest tingitud tagajärjed
-Igapäevase energiavajaduse vähenemine (raku metaboolse aktiivsuse vähenemine)
-Füüsilise aktiivsuse vähenemine
-Suurenenud söögiisu
-Ainevahetuse aeglustumine
-Kaalutõus

Et pärast steriliseerimist kassi elustiil oluliselt ei langeks, tuleb tema toidusedel üle vaadata ja uute vajadustega kohandada. 

Milline peab olema steriliseetitud kassi toit?

Steriliseeritud kassidele kohandatud toidus peavad toitained olema tasakaalus. Steriliseeritud kassidel on suurem soodumus neerukivide tekkele. Oluline on selle tekkeriski toiduga piirata. Neerude ülekoormust ja optimaalset pH taset aitab tagada vähendatud ja tasakaalustatud mineraalainete sisaldus toidus. Kuseteede tervist aitavad korras hoida näiteks jõhvikad, arooniad, kanarbik, karulauk ja laim.

Isude kontrolli all hoidmiseks peaks toit sisaldama piisavalt kiudaineid. Kiudained ehk ballastained on mitteseeditavad süsivesikud, mida leidub taimses toidus. Heaks seedetööks on kasulik süüa nii lahustuvaid kui mittelahustuvaid kiudaineid. Kiudained hoiavad soolestiku puhtana ning reguleerivad nende talitlust ja vedeliku tasakaalu. Kiudainete tarbimine hoiab ära kõhukinnisuse ja aitab vähendada rasvumist. Need aitavad piirata ka karvapallide tekkimist soolestikus.

Steriliseeritud kassile on soovitatav pakkuda teraviljavaba toitu. Seda eriti juhul, kui kass on eakam ja/või tal esineb talumatus teatud teraviljade suhtes. Levinuimad allergeenid on mais, riis ja nisu. Teraviljad sisaldavad küll palju vajalikke kiudaineid, kuid steriliseeritud kassi toidus sisalduvad kiudained võiksid pärineda pigem puu-, juur- ja köögiviljadest.

Ülekaalu ennetamiseks tuleb kohe pärast steriliseerimist toidu kaloraaži vähendada. Koguste vähendamist tuleks alustada tasapisi kuni kass harjub ja on saavutatud optimaalne energiavajadus. Arvestada võiks kuni 30% energiakulu langusega, mistõttu ka toidust saadav energia peaks võrdeliselt vähenema.

Steriliseerimine põhjustab kassi organismile mitmeid elulisi muutusi. Kui riske teada ja ennetada, ei pea aga sinu lemmiku elukvaliteet seetõttu langema. Piisava füüsilise koormuse ja tasakaalustatud toiduga elab sinu kass kvaliteetselt ja vananeb väärikalt.


Allikas: Pro-Nutrition

Tekst: Pet.ee

 

 

Vaata: 7 Harjutust koeraga looduses

14.04.2022


Mäng on kõige lihtsam, loomulikum ja ka tõhusam viis koera treenimiseks. Koeraga mängimine toob naudingut nii peremehele kui ka koerale. Samuti aitab mängutegevus arendada koera tähelepanu, koordinatsiooni, kuulekust ja tugevdada suhteid peremehega.

1.    Pulga viskamine ja ära toomine

Üks väga levinud mäng, mida koeraga looduses mängida võiks, on pulga viskamine ja selle ära toomine. Kuigi pulk tundub lihtne asi olevat ja seda võib peaaegu igalt poolt leida, püüa siiski pulka hoolikalt valida: selle pind võiks olla võimalikult sile ning sel ei tohiks olla väljaulatavaid ja teravaid oksi küljes. Nii hoolitsed oma koera tervise eest ja väldid nii enda kui lemmiku vigastusi.

2.    Mänguasja ära toomine veest

Sarnaselt pulga ära toomisega võib paluda, et koer tooks ära mänguasja. Kui sinu koerale meeldib vesi, siis miks mitte visata mänguasi vette. Ujudes ja vees joostes kulutab koer rohkem energiat ning see on väga tõhus koera väsitamise harjutus. Selle mängu puhul peaks eelistama rahuliku vooluga veekogusid (järved, meri). Jõgi võib kiire voolu tõttu olla ohtlik.

3.   Oota!

Kuigi peremehega olemine teeb koerale rõõmu, peaks ta suutma ka üksi olla. Seda võib harjutada ka jalutuskäigul. Kuna ootamine eeldab suuremat keskendumist, siis oleks mõistlik esialgu anda koerale võimalus liigsest energiast vabaneda, joosta ringi ja vajalikke toimetusi ära teha.

Ütle koerale: “Istu!” või “Lama!"
Ütle koerale: “Oota!”
Mine paar sammu koerast eemale
Jälgi, et koer püsiks samal kohal
Tule koera juurde tagasi ja kiida teda

4.  Küsi! maiustust

Õpeta oma koera maiustust küsima justkui tekitades koeraga dialoogi. Näiteks küsid koera käest, kas ta maiustust tahab. Selle peale vastab sulle koer “auh” või tuleb ja näitab ninaga maiustuse peale. Selle mängu puhul pea meeles, et peab alati tekkima dialoog: sina küsid, koer reageerib. Õpeta oma koerale need mängureeglid selgeks. Ei tohi lasta koeral sind manipuleerida ja nõuda maiustust ilma sinu nõusolekuta.

5.    Takistusrada

Kasuta maastiku reljeefi ja käepäraseid vahendeid, et muuta oma koera jalutuskäik huvitavamaks. Heinakuhjad, piirded, liiva- ja veetakistused - kõik need asjad aitavad sinul ja sinu lemmikul veeta mõnusalt aega värskes õhus, laadida end positiivsete emotsioonidega ja kulutada liigseid kaloreid.
Ole loominguline - palu, et koer hüppaks kasvõi üle sinu jala.

6.    Toidu, mänguasja või pulga peitus

Tead isegi, kuidas paljudele koertele meeldib kaevata või midagi lõhna järgi otsida! Kui ka sinu koeral on detektiivi geenid, arenda neid oskusi mänge kasutades.
Peida mänguasi, pulk või ka toit ja lase tal seda lõhna järgi otsida.

7.   Tule - kõrval - vaba (jaluta)

On oluline, et sinu koer kuulaks sind ka looduses olles. Vabaduse tunne, mis võib koeral looduses tekkida, ei tohiks sinu sõnadest tugevam olla. Harjuta, et koer oskaks ka ilma rihmata sinu kõrval kõndida ja tuleks koheselt sinu juurde, kui teda kutsud.

Koer on sinu sõber! Tee oma koera ja enda elu huvitavamaks: mängi, õpi ja arene koos oma lemmikuga!

- Loe, mida toredat koos koeraga ette võtta ka blogist "Koer ei ole mänguasi vaid kohustus"
- Vaata veel harjutusi blogist "10 lõbusat mängu..." 

Autor: Kristina Smirnova
Jälgi ka koer Volki tegemisi Instagramis @Volkthedog

 

Atoopiline dermatiit koeral: Ravimine Protect Dermato koeratoiduga

04.04.2022
Atoopiline dermatiit koeral: Ravimine Protect Dermato koeratoiduga

Mõnel koeratõul on suurem eelsoodumus nahahaigustele nagu atoopiline dermatiit. Näiteks buldogi tüüpi tõud on altid erinevatele naha infektsioonidele, mis tulenevad kratsimisest, kuumusest ja niiskusest. Samuti kipuvad nende nahavoltides bakterid kergemini vohama.

Koera nahk moodustab kaitsebarjääri väliskeskkonna ja keha vahel. Koera naha ja karvkatte seisund on esmane indikaator koera tervisele ja toitumise kvaliteedile. Tüüpiline naha tundlikkuse tunnus on sügelus ja kratsimine. Seda põhjustab naha kahjustumine ja see on naha edasiste tüsistuste alguspunktiks. Nahk ja karvkate vajab uuenemiseks ja tervise hoidmiseks spetsiifilisi toitaineid. Dieet peab koosnema toitainetest, mis toetavad nahka. See hõlmab kõrgekvaliteedilisi ja väga kergesti seeditavaid valke, mis on hästi omastatavad ja pakuvad olulisi aminohappeid.

Toidus peab sisalduma ka polüküllastumata rasvhappeid (Omega-3 ja Omega-6). Need aitavad tagada tugeva naha ja siidise karvkatte. Omega-3 aitab kontrollida sügelust ja nahapõletikku. Vitamiinid koos tsingi ja biotiiniga aitavad kaasa epidermise nõuetekohasele toimimisele. Vask toetab karvkattele pigmentatsiooni. Koerad võivad olla toidu koostisainete suhtes ülitundlikud või allergilised - see võib põhjustada nahapõletikke.

Protect DERMATO toit on täisväärtuslik veterinaartoit täiskasvanud koertele. Protect Dermato on spetsiaalselt loodud, et:
- vähendada toidutalumatuse riski läbi piiratud valguallikate (part, kala ja herned);
- vähendada põletikku ja tugevdada naha kaitsefunktsiooni toimimist oomega-3 (linaseemned ja kalaõli) ja oomega-6 (borsaami seemned);
- soodustada naha tervenemist ja paranemist läbi valkude, biotiini, tsingi ja kurkumi sünergilisele koostoimele;
- toetada naha ja seedesüsteemi funktsioone läbi koostisainete (õllepärm, õunakiud jne) ja taimede (artišokk, kurkum, rosmariin) vastastikuse täienduvuse.

ATOOPILISE DERMATIIDI RAVI PROTECT DERMATO KUIVTOIDUGA

3-aastase isase inglise buldogi kliiniline juhtum.
Oscar on inglise buldog. Oscar oli korralikult vaktsineeritud ja ravitud välis- ja siseparasiitide vastu. Siiski ilmnes tal sügelust, väga laiguline ja ebaühtlane karvade väljalangemine ning naha punetus ja paksenemine. Need märgid arenesid mitme kuu jooksul (pilt 1).

Pilt 1: Oscar enne eridieeti
Pilt 2: Oscar pärast 5-nädalast eirdieeti
Pilt 3: Ocsar pärast 10-nädalast eridieeti

                                                                                                                                                          

Toitumises tehti mitmesuguseid muudatusi, kuid looma kliiniline seisund ei paranenud. Omanikud otsustasid veel viimast korda proovida toitu vahetada, valides Protect DERMATO kuivtoidu. Oscari päevaratsioon koosnes 300g ainult Protect DERMATO toidust, jagatud 3 toidukorrale. Toitumismuudatus oli edukas ja juba 5 nädala pärast oli nahapõletik ja sügelus vähenenud (pilt 2). Pärast 10-nädalast toitumisravi taastus Oscari naha välimus ja sügelus oli kadunud (pilt 3).

See toit aitas Oscaril paraneda:
- Leevendas naha sügelust ja ärritust;
- Toidu kõrge omastatavus tagas hea seedimise;
- Oscarile maitses Protect DERMATO kuivtoit;

PROTECT DERMATO KUIVTOIT SISALDAB VAJALIKKE TOITAINEID, ET LOOMAL OLEKS TERVE NAHK JA KARVKATE:      
- Borsaami seemned sisaldavad palju polüküllastumata Oomega-6 rasvhappeid: gamma-linoleenhape (GLA) ja linoleenhape (LA). GLA -l on pehmendav, toitev ja taastav toime. Selle puudus põhjustab naha elastsuse vähenemist ning nahk mutub kuivaks;
- Kvaliteetne valk, biotiin, tsink ja vitamiinid (nt A-, B-, C- ja E-vitamiin) on terve naha ja karvkatte vajalikud koostisained;
- Part ja kala on valguallikad, mis ei põhjusta toidutalumatust või allergiaid;
- A-vitamiin kontrollib nii naharakkude kasvu kui ka rasu tootmist. See aitab võidelda seborröa ja kõõma vastu, mis tekib sageli peale sügelusepisoodi.

 

Allikas: Pro-Nutrition

 

 
 

Kutsika toitmine: Uue kutsika kojutoomine

09.03.2022
Kutsika toitmine: Uue kutsika kojutoomine

On tavapärane, et kui Kennelist oma uue kutsika koju toote, antakse teile kingituseks kaasa lemmikloomatoitu. Kui kavatsete minna sellelt toidult üle mõnele teise, siis soovitame seda teha koheselt pärast eelmise toidu lõppemist. Kui teie kutsikal läheb esimestel päevadel kõht lahti, siis see on üldiselt tingitud kodu muutusega kaasnevast stressist. Kutsika toitmisel järgige pakendil olevat toitmisjuhist.

Koer käib hädal tavaliselt kaks korda päevas. Reegel on, et mida väiksem on väljaheide, seda parem, sest toidu kasulikud omadused on siis hästi imendunud. Hoidke kindlasti silm peal koera väljaheidetel. Näiteks, kui esimesed paar junni on kõvad, kuid roojamine lõpeb vedelama väljaheitega, võib olla tegemist ületoitmisega. Soovitatav on sel juhul toidu kogust vähendada.

Kutsikate kuivtoidud

Kutsikate kuivtoidu retseptid on välja töötatud luude kasvu toetavalt. Kutsikate toidus on tähtis fosfori ja kaltsiumi omavaheline suhe. Fosfor lõhustab kaltsiumi ja see on oluline aju ning silmade arenguks. Mis üle jääb, toetab luude kasvu. Kutsika tasakaalustatud toidus peaks olema fosfori ja kaltsiumi suhe 1:1,2.

Kutsikatoidu koostisosad

Kutsikatoidu koostisosad peavad toetama kasvava looma luid ja liigeseid. Olulisel kohal on ka DHA ehk oomega-3-rasvhapped, et toetada aju ja silmade arengut. Kutsikatoit peaks olema hüpoallergeenne ehk madala allergia riskiga, et hoida kutsika tundlikku kõhtu. Immuunsüsteemi toetamiseks peaks kutsikatoit olema mitmekesise puu- ja köögiviljasisaldusega ning kõrge C-vitamiini ja antioksüdantide poolest. Kutsikat peaks söötma keskmiselt neli korda päevas kuni 12 nädalat. Pärast seda peaks vähendama toidukordi kolmele korrale päevas. 16 nädala pärast soovitatakse toita kaks korda päevas.

Kutsikale täiskasvanu toit

Kutsikad lähevad täiskasvanu toidule üle erinevas vanuses sõltuvalt tõust. Näiteks Jack Russell on valmis täiskasvanute toidule üle minema 8-kuuselt, Great Dane aga 14-kuuselt. Suurt kasvu koeratõugudel ei olegi päris juunior perioodi ja kahe aastaselt sobib neile anda juba ka seenioritele mõeldud toite. Üldine reegel on, et kutsikatoidu andmise võib lõpetada siis, kui koer on saavutanud oma kasvu ja hakanud kaalus juurde võtma.

Kutsika kasv

Oluline on meeles pidada, et kutsikad peavad läbima nö "kondise" perioodi. Ärge muretsege, kui koer sööb kasvueas suuremaid portsjoneid. See on osa loomulikust kasvuprotsessist, nagu ka inimestel teisme eas. Mõnikord võivad koera omanikud piinlikkust tunda, et nende kutsikas näeb kõhetu välja, eriti labradoride puhul. Kuid see on normaalne, sest nende luud peavad arenema enne, kui nad saavutavad oma lõpliku kehakaalu.

Mida iganes teete, ärge kindlasti lisage kuivtoidule kana või muud liha. Liha on täis fosforit, mis omastab kaltsiumit. Liiga palju fosforit vähendab kasulike ainete imendumist kuivtoidus, mis peaks minema kutsika luudesse. Nii on oht põhjustada koerale metaboolse luuhaiguse probleeme tulevikus. Kui söödate täiendavalt liha, siis peate lisama ka kaltsiumi. Kui aga kutsikal on vaja kaalus juurde võtta, siis võib teda toita tihedamalt väikeste koguste kaupa.

KasvatajaprogrammPet.ee on välja töötanud Koostöö Programmi Koerte Kasvatajatele. Programmiga liitunud kasvatajatele kehtivad alati püsivalt soodsad hinnad ja head tarnetingimused. 

Kutsika uus kodu

Enamik kutsikaid lahkub ema juurest uude koju pärast 8-nädalaseks saamist. Stressivabaks keskkonna vahetuseks soovitame teil mõni päev enne koera enda juurde toomist jätta kutsika emale mõni ese. Selleks sobib hästi näiteks sall, padi vms. Kutsika uude koju toomisel võtke see ese kaasa, et tal oleks võimalus tunda ema turvalist lõhna.  

Oma esimesel õhtul uues kodus kutsikad alati nutavad. Andke talle kvaliteetset toitu, et tal ei tekiks kõhukrampe. See rahustab kutsika maha ja ta hakkab end turvaliselt tundma.

Turvatunnet võib tekitada ka õigesti kasutatud kutsikapuuriga. Seda tuleks kasutada preemiana ja rahuliku kohana. Pidage meeles, et see on koera, mitte teie laste koht! Hoidke lapsed sellest eemal! Et koer tunneks end seal alati turvaliselt, toitke teda ja hoidke tema mänguasju seal. Katke puur tekiga, et see oleks teie kutsika jaoks eriline ruum.

 

Kasulikku infot jagab ka Eesti Kennelliit

 

Koer: 5 nippi koera pidamiseks

08.02.2022

Kõik me oleme kuulnud, et koer on inimese parim sõber, kuid kas me ise tagame oma lemmikule väärtusliku elu? Kui inimese eluiga on keskmiselt 70 aastat, siis koera oma on ligi 7 korda lühem, ning keskmine koer veedab üle poole oma elust enda peremeest koju oodates. Koer armastab oma peremeest andunult andestades talle kõike ja alati…

Enne koera koju toomist tuleb hoolikalt läbi mõelda, mis on meie võimalused, ehk millist elu me saame oma neljakäpalisele sõbrale pakkuda. Kusjuures peab aru saama, et siin ei piisa vaid kallitest mänguasjadest, kvaliteetsest toidust, mugavast pesast ega ilusast toidukaussist. Isegi suur tagahoov ja soojustatud koerakuut ei taga lemmikule väärtuslikku elu. Koer on sõber, kes vajab meie tähelepanu ja soovib veeta aega meiega koos. Koer on karjaliige - meie pereliige!

ÜHISED HOBID
Olete kindlasti märganud, et koerad sarnanevad oma peremeestega. Ühest küljest on selle põhjuseks meie alateadlik valik, mille puhul meile meeldivad asjad, inimesed või loomad, kellega või millega on meil midagi sarnast. Teisest küljest aga aja jooksul muutub nii koer kui ka meie ise - me kujundame ja mõjutame üksteist, mille tulemusena leiame ühiseid jooni ning tegutseme koeraga ühtse tiimina. Meie hobidest ja huvidest ning koera vajadustest saavad alguse meie ühised tegevused.

KOER KUI TREENER JA TRENNIKAASLANE
Harrastad jooksmist, longboardi või hoopis SUP lauaga sõitmist? Miks mitte teha seda kõike oma lemmikuga koos? Jooksmise ajal aitab koer hoida tempot ka mäkketõusul, motiveerides sind pingutama rohkem, kui ise suudaksid. Samuti on koeraga võimalik läbida pikemaid distantse, mis aitab näiteks pool- või täismaratoniks ettevalmistumisel. Nii juhtus ka minuga …

Kristina ja Volki lugu.
"Ühel suvisel hommikul läksin oma koera Volkiga jooksma. Jooksime mitu tundi, tehes mitmeid peatusi, et koer saaks ujuda ja juua. Mina olin juba päris väsinud, koera jaoks aga oli see mõnus ajaveetmine ning ta lihtsalt hoidis ühtlast jooksutempot - nii jõudsime lõpuks koju. Otsustasin uurida, mitu kilomeetrit läbisime. Võtsin GoogleMapsi lahti ning hakkasin meie jooksutrajektoori sisse kandma. Kokku sain 38 kilomeetrit, mis oli minu maksimaalsest kunagi joostud distantsist ligi 4 korda suurem number. Ma ei uskunud oma silmi ning kontrollisin tulemust mitu korda, kasutades erinevaid äppe, joonistades trajektoori tagurpidi, aga number jäi ikka samaks. Siis tekkis mu peas mõte, et kui “mootoriga” (koeraga) saan ma peaaegu täismaratoni distantsi läbida, siis saab ehk ise poolmaratoni ka läbitud. Mõeldud - tehtud! Läbisin oma esimese poolmaratoni 2016. aastal ning osalen poolmaratonidel tänaseni." 

REISILE VÕI MATKALE? LOOMULIKULT KOERAGA!
Olen alati looduse- ja matkasõber olnud. Ka minu koer Volk jagab minu kirge mägede, merede, jõgede, järvede ja metsade vastu. Kuna mulle meeldib reisida, siis algusest peale arvestasin sellega, et koos Volkiga - järelikult autoga.
Koeraga oleme läbinud enamiku Eesti matkaradadest ja avastanud palju ilusaid looduslikke kohti. Oleme rännanud Soomes, Norras, Rootsis, Lätis, Leedus, Poolas, Tšehhis ja Slovakkias - mõnedes riikides lausa mitmeid kordi. 
Plaanis on võtta ette ka pikemaid reise. Soovinimekirjas on sellised riigid nagu Portugal, Itaalia ja Sloveenia.

TUNNE OMA KOERA
Nagu iga sõbraga, peame me teadma, mida meie lemmik vajab ning mis on need tegevused, mis talle rõõmu toovad. Näiteks, minu koer Volk on tõeline veefänn - kui jalutame mere ääres, siis tema jalutab alati vees. Kusjuures vette läheb ta iga ilmaga ning ainuke asi, mis teda vetteminekust ära hoida saab, on jääkiht.

KUIDAS HOIDA NELJAKÄPALIST SÕPRA TERVENA?
Kaks väga olulist asja on koera igapäevane aktiivsus ja tasakaalustatud toitumine. Toidu valimisel tuleks kindlasti lähtuda koera vanusest, suurusest ja aktiivsusest. Hea koeraomanikuna pead sa teadma, millised on sinu koera toidueelistused ja kas tal esineb allergiat, ning vajadusel võid konsulteerida veterinaararstiga.

Kuula oma koera - tema teab, mis on hea! Vali kvaliteetne koeratoit!

 

Kristina
Koeraomanik ja treener

Jälgi Volki toimetusi Instagramis @Volkthedog

 
 

Vaata: 10 lõbusat mängu koeraga hea koostöö saavutamiseks ning tema väsitamiseks 2. osa

18.09.2021


Kõigepealt aitäh kõigile, kes on meiega koos mänginud. On suur rõõm jagada väikeseid trikke ja nippe oma klientidega.

Seekordses osas tuleme tagasi nö baasteadmiste juurde ja räägime sellest, mis on kõige olulisem kutsikaga hea suhte saavutamiseks. Kordame üle kõige olulisemad ja lihtsamad teadmised ning õpetame ka 2 uut vahvat mängu. Kindlasti loe ka meie esimest osa, kus on kirjas 5 erinevat mängu. Loe siit. 

Kasutame enamustel juhtudel oma koertega mängimistel nende igapäeva toidukogusest mõeldud toitu. Antud hetkel on selleks pro-nutritioni pure life sarja kutsika krõbinad väikesele sõbrale ning light & sterilized suurematele.

Oleme väga rõõmsad, kui meie kliendid katsetavad erinevaid trikke – kui proovid midagi siis märgi meid ära ka sotsiaalmeedias, (IG: @lemmikloomatoidud ja #trikikool) et saaksime ka sinu harjutusi näha.

Lisaks on alati oodatud tagasiside ka meili peale info@pet.ee

Aga nüüd - harjutama! Tänasteks harjutusteks on:

  1. Kontakti loomine
  • Võta maius enda kätte ja näita koerale
  • Vii see enda silmade kõrvale ning kohe, kui koer vaatab sulle silma, kiida teda
  • Kasuta tähelepanu püüdmiseks tema nime – see aitab kinnistada koerale tema nime
  • Korda harjutus 3 korda
  • Peale kolmandat silma vaatamist anna vabastav käsklus ja viska maius eemale

Kontakt

2. Istu

  • Kutsu koer enda juurde ja näita talle maiust
  • Vii maius tema nina peale – kui koer astub sammu tagasi, void tuua maiuse veidi tagasi ja siis koheselt uuesti
  • Koer istub

3. Lama

  • Kutsu koer enda juurde ja näita talle maiust
  • Vii maius aeglaselt maha tema ette
  • Tõmba maiust mööda põrandat veidi enda poole

Kui koeral on raske lamamist teha võid panna ta enne istuma 

4. Keeruta

  • Pane koer istuma enda ette
  • Tee käega enda ees ring ning ütle koerale käsklus
  • Koer järgneb maiusele ning teeb tiiru ümber enda


Alusta käsklust aeglaselt

5. Pesa harjutus

  • ettevalmistused ehk otsi sobiv tekk/alus/konkreetne pesa ja aseta see paika 
  • alusta koerale pesa tutvustamisega läbi mängu, viska pessa süüa ning meelita koer sellega tutvuma
  • vabasta koer alati peale käsklust
  • kui koer tuleb tagasi ise pessa, paneb sinna peale kasvõi ainult ühe käpa – järgneb kiitus
  • korda vabastavat käsklust maiuse eemale viskamisega
  • kui koer tuleb tagasi ja ei tea mida edasi teha võid suunata teda maiusega pessa. 

iga kord kui koer tuleb tagasi pesa juurde ja/või läheb pessa – järgneb suur kiitus

•          Kõige olulisem – ära unusta koera vabastada peale iga harjutuse lõppu! Lõbusat harjutamist!

 Postitus on sündinud koostöös Brixa koertekooli õpetajatega. Üsna varsti on meil välja tulemas ka oma online koolitus – järgi meie teisi trikke ja uudiseid meie facebooki lehel.

Treeningus kasutasime Pro Nutrioni PureLife sarja krõbinaid. Registreeri omale konto veebipoes www.pet.ee ja tee oma esmane ost – 20% soodsamalt!

 
 

Vaata: 10 lõbusat mängu koeraga hea koostöö saavutamiseks ning tema väsitamiseks

18.09.2021


10 lõbusat mängu koeraga hea koostöö saavutamiseks ning tema väsitamiseks.

Praegune eriolukord on justkui väljakutse inimestele – ühed nimetavad seda võimaluseks vaadata netflixi ja võtta aeg maha, teised tunnevad, et on saanud justkui ühe ameti asemel endale mitu juurde. Igal juhul on tegu kõigi inimeste jaoks uue ja ootamatu olukorraga.

Oleme kokku pannud 10 lõbusat mängu, mida mängida oma lemmikuga tubastes tingimustes. Täna tutvustame esimest 5-te.

Kasutame enamustel juhtudel oma koertega mängimistel nende igapäeva toidukogusest mõeldud toitu, antud hetkel on selleks pro-nutritioni pure life sarja kutsika krõbinad väikesele sõbrale ning light & sterilized suurematele.
Oleme väga rõõmsad, kui meie kliendid katsetavad erinevaid trikke – kui proovid midagi siis märgi meid ära ka sotsiaalmeedias, (IG: @lemmikloomatoidud ja #trikikool) et saaksime ka sinu harjutusi näha

Lisaks on alati oodatud tagasiside ka meili peale info@pet.ee

1. „Siia“  - ideaalne harjutus, mida saab alustada tubastes tingimustes, järgmiseks kuskil maja lähedal ning tõsiseks proovikiviks on seda harjutust teha metsas, kus on palju segajaid

  • Ideaalne on seda harjutust teha kahekesi, aga saab teha ka üksinda. Õues alusta seda kindlasti nööri/rihma abil, kuid toas võite seista ka lihtsalt toa kaugematesse nurka ning võtta endale peotäie maiuseid.
  • Kui sa kasutad rihma siis pane pikk rihm koera rihmast läbi.
  • Alusta koera kutsumist enda poole, kui koer tuleb sinu juurde siis rõõmusta ning kiida teda ja premeeri maiuse/toiduga.
  • Sama kordab teine inimene teises toa otsas.
  • Pea meeles, et kui koer tuleb sinuni pead sa reageerima nagu see oleks parim asi maailmas – rõõm, rõõm ja veel kord rõõm!

Alloleval pildil näitame ära võimalused teha nii rihmaga, aga ka ilma. 

 Siia

2.         Püsivusharjutus „oota“ – idee on õpetada koerale püsivust ning soovi tulla tagadi sinu juurde.
•          Kutsu koer enda juurde ning anna talle käskus ootamise jaoks
•          Viska maius endast natukene eemale
•          Luba koeral maiust võtta ning oota ja vaata kas ta pakub, et tuleb sinu juurde tagasi
•          Kui ta tuleb sinu juurde tagasi siis kiida koera
•          Korda harjutust 3-4 korda.

 

3.         „Tibu-tibu ära näita“ ehk kõigile tuttav mäng lastega on väga lõbus mängida ka oma lemmikuga.
•          Peida maius ühte kätte ära ning lase koeral oma ninaga otsida
•          Kui ta teeb oma valiku siis ava käsi ja näita – õige valiku puhul premeeri, kui valikusse läks teine siis peida käsi    selja taha ning korda harjutust
•          Üsna peab hakkab koer väga kergelt ülesse leidma just õige käe

 

4.         „Anna käppa“
•          Pane koer enda ette istuma, maius ühes käes ja teine käsi sirgelt tema ette, et tal oleks võimalus oma käppa sinna peale panna.
•          Esimesel korral võid öelda „käpp“ ja aidata tõsta ta käpa enda juurde tervituseks.
•          Järgmisel korral korda koera jaoks käsklust ning lase koeral seda endale pakkuda.
•          Iga kord kui koer pakub sulle oma käppa – kiida teda ning premeeri.

 

5.         „Jäta“ harjutus keskendub sellele, et koer pakub sulle ise kontakti ning loobub maiusest kuni me talle seda ise ei paku. Harjutus õpetab koerale kontakti ning püsivust.
•          Vii maiusega täidetud käsi koera juurde ning lase tal seda nuusutada.
•          Anna koerale võimalus loobuda ise ning kohe kui koer loobub ja vaatab sulle silma siis premeeri teda.
•          Kui koera jaoks on see juba väga kerge võid viia käe maiusega maha ning korrata eelnevat.
•          Kui koer loobub siis premeeri teda.

 

•          Kõige olulisem – ära unusta koera vabastada peale iga harjutuse lõppu! Lõbusat harjutamist! 

Postitus on sündinud koostöös Brixa koertekooli õpetajatega ning treeningus kasutasime Pro Nutrioni PureLife sarja krõbinaid. Kasuta võimalust ja tee oma esmane ost – 20% soodsamalt!