Blogi

Putukavalgulised toidud on lemmikloomadele paremad kui steik

03.10.2019

BBC keskkonna analüütik Roger Harrabin on välja andnud mitmeid artikleid putukate kasutamisest lemmikloomatoitudes. Üks neist lugemiseks siin. Videos külastab Ta Protix tehast Hollandis, mille lõpptoodangut – putukproteiini kasutatakse BugsforPets koeratoitudes.

Artikkel koos videoga Protix tehasest inglise keeles siin: https://www.bbc.com/news/science-environment-49450935?fbclid=IwAR1-ig0NGf1XEXRONDZ6bDk7qQRT8Mp5benGoDBwO_wfhve0dvj1j5Q7VIE

Järgnevalt pet.ee poolne vaba tõlge artikli tekstile:

Loomaarstid kutsuvad üles loomaomanikke toitma oma koeri ja kasse putukaterikka dieediga. Briti veterinaaria assotsiatsiooni (BVA) sõnul võivad mõned putukapõhised toidud olla lemmikloomadele paremad kui maitsev steik.

Loomaarstid eeldavad teatavat reserveeritust lemmikloomade omanikelt kuid uuringute kohaselt võiksid paljud leppida putukapõhise toiduga. Idee toetajate sõnul on putukavalk tavapärase lemmikloomatoidu jaoks keskkonnasõbralikum alternatiiv.

BVA president Simon Doherty ütles BBC News'ile: “Putukate valkude kasutamisel lemmikloomade toidus on tõeliselt põnev tulevik. "See on fantastiline võimalus - putukate uurimine pakub alternatiivseid allikaid mõnele toitainete koostisosale, mida kasutame lemmikloomatoitudes." Ta ütles, et hädavajalik on leida toiduallikad, mis ei kurna maad, raiska vett ega õhuta kliimamuutusi ning lisas, et parem on liha sööta inimestele kui lemmikloomadele.

Putukaid kasutatakse laialdaselt kalafarmides ja linnukasvatusettevõtetes ning mõned Ühendkuningriigi ettevõtted müüvad juba lemmikloomatoitu, milles on kuni 40% putukavalku.

Hr Doherty sõnul võib putukavalk eriti meeldida kasside taimetoitlastest omanikele, sest kassid vajavad asendamatut aminohapet nimega tauriin - mida leidub lihas, kalas ja putukates. "Te tapaksite ikkagi putukaid, kuid mõne taimetoitlase arvates on see aktsepteeritavam kui lehmade või kanade tapmine," ütles ta.

Mis kasu on putukate valgust?

Tehistingimustes kasvatatud putukavalk on kasvatatud tüüpiliselt inimeste toidujäätmete peal. Protixi - Hollandi ettevõtte, kes väidab, et nad on maailma suurim putukafarm, hinnangul kasutavad putukapõhised toidud veiselihaga võrreldes 2% maismaast ja 4% vett kilogrammi valgu kohta. Firma sõnul saab 1 tonni putukaid kasvatada 20 ruutmeetril 14 päevaga. Putukad ei vaja väetist ega pestitsiide ning nende heitkogused on väga madalad. Vastsete väljaheited toodavad toitainerikkat väetist, mis ei ole saastunud plastifragmentidega. Sellest võiks olla ka laiemat majanduslikku kasu. Putukate lemmikloomatoitu panemine võimaldab rupsi - siseorganeid nagu süda ja kopsud - eksportida Ida-Aasiasse, kus BVA sõnul on suur nõudlus.

Protixi asutaja Kees Aarts: „Ülemaailmselt me soojendame atmosfääri ja kasutame maad. Kuid samuti peame toitma kasvavat ja valku vajavat elanikkonda. Peame tegema midagi teistmoodi - ja putukad on siin osaks lahendusest. ”

Arvatakse, et lemmikloomad tarbivad maailmas kuni 20% kogu lihast. BVA leiab, et see arv on madalam - umbes 12%. Hr Doherty sõnul kohtlevad paljud inimesed lemmikloomi oma pereliikmetena. Nad ütleksid, et kui nad saavad endale lubada praadi, siis miks nad ei peaks seda lubama oma kassidele ja koertele? Tegelikult on oht, et tipptasemel liha ei ole toitainete poolest tasakaalus. Parem on osta tasakaalustatud lemmikloomatoitu (sõltumata sellest, kas see sisaldab putukaid või mitte), ”ütles ta.

Kui kallis on putukapõhine toit?

Praegu on mõni putukapõhine toit Ühendkuningriigis kallim kui lemmikloomatoidu luksusbrändid ja kuni neli korda kallim kui säästutooted. Yora – üks putukvalgu tootjatest sõnul oli putukafarmide projekteerimine ja ehitamine kulukas, tehnoloogia oli alles noor ning konkurents ja tootmismahud olid madalad. 

Ettevõtte pressiesindaja Will Bisset väitis, et tema välja töötatud toit oli omaniku südametunnistusele hea. "Kui olete taimetoitlane nagu mina, peate maadlema oma põhimõtete ja teadmisega, et tegelikult peavad koerad ja kassid sööma lihast lähtuvat dieeti," sõnas ta."Lemmiklooma toitmine putukatel põhineva valguga lahendab dilemma toitainete ja taimetoitluse vahel." Tema sõnul kasvatatakse putukate vastseid rangete loomade heaolu standardite kohaselt. Enne putukate jahvatamist jahutati need sekundi murdosa jooksul talveunerežiimi.

Kas koertele ja kassidele meeldib putukapõhine toit?

Lühikese (ja mitte teadusliku) külastuse jooksul pargis leidsime rohkesti koeri, kes olid valmis putukate toitu sööma. Kas omanikud on valmis sama meelsasti selle hinda alla neelama, on teine küsimus.

Putukvalguline koeratoit - uus generatsioon mõistab iseenesest

18.07.2019
Putukvalguline koeratoit - uus generatsioon mõistab iseenesest

BugsForPets on Hollandist pärit perefirma, kus maailmast hoolivad ja rohelist jalajälge austavad kaks õde on välja töötanud koeratoidud, mis põhinevad putukproteiinil. Tegu on maailmas esimeste julgetega, kes väärtustavad lemmiklooma toidu valmistamisest tekkivat ökoloogilist jalajälge ning värske joogivee kvaliteeti. Ambitsioonikate õdede maailmavaadet on muutnud BugsForPets koeratoidu loomise suunas teadmine, et putukad vajavad eksisteerimiseks kõige vähem puhast joogivett. Nimelt 1 kg putukvalgu tootmiseks kulub kõigest 8 liitrit vett. Kana lihast 1kg valgu tootmiseks kulub 1250 liitrit puhast joogivett, veiselihast 1kg valgu tootmiseks kulub 8350 liitrit vett.

Kellele ja miks, kas tõesti on see võimalik, et koer saab vajaliku energia ja toitained putukvalgulisest toidust?
Vastus neile je veel paljudele küsimusele - JAH, koer saab kõik vajalikud toitained putukvalgul põhinevast koeratoidust kätte. Koer on elujõuline ja vitaalne.

Bugs for Pets Pressed Chunk

Bugs for Pets Pressed Chunk

 

7 põhjust, miks valida putukproteiinil põhinev koeratoit:

1. HÄSTI SEEDUV
Putukproteiin on väga hästi seeditav ja sobib erinevate nahaprobleemidega koertele.

2. JÄTKUSUUTLIK & ÖKOLOOGILINE
Putukate kasutamine toidu valmistamiseks vähendab oluliselt tootmise ökoloogilist jalajälge.

3. KÕRGE OMASTATAVUS
Kombinatsioon kergesti seeditavatest koostisainetest kindlustab kõrge toitainete omastatavuse.

4. LAURIINHAPE
Putukates sisalduv lauriinhape võitleb edukalt võimalike mürgiste mikroorganismidega.

5. TERAVILJAVABA
Gluteenitalumatuse ja tundliku seedimisega koertele mõeldes valmistatud ilma teraviljata.

6. ÜKS VALGUALLIKAS
Ainult putukad! See teeb just selle toote ideaalseks koertele, kellel on allergiad loomsete valgude suhtes.

7. HÜPOALLERGEENNE
Aitab eemal hoida levinud allergeene allergiate või toidutalumatuse korral. Samuti sobib välistava dieedina.

 

Bugs for Pets Crunchy Chunk

BugsforPets koeratoitudes kasutatavad putukad kasvatatakse Euroopas. Peamiselt kasutatakse Hermetica Illucens ehk paremini tuntud kui "Must sõdur" või must kärbes. Nendel putukatel on kõrge toiteväärtus ning need sisaldavad palju asendamatuid aminohappeid ja anti-mikroobseid rasvhappeid. Putukproteiin on väga hästi seeduv, sisaldades olulisi aminohappeid ning häid küllastunud ja küllastumata rasvhappeid, mõjub see hästi soolestiku mikrofloorale. Hea soolestiku tervis peegeldub koera üldises tervises ning suurepärases läikivas karvkattes.

„Black Soldier Fly“ ehk musta kärbse vastsete toiduks on ainult taimne tooraine ja neid kasvatatakse GMP (Good Manufacturing Practice) + sertifitseeritud ettevõte poolt, mis on heaks kiidetud Hollandi toidu- ja ravimiameti poolt. Kasutatavad toormaterjalid sisaldavad tavaliselt palju niiskust, nagu näiteks peediviljaliha ja putukad kasutavad seda niiskust kasvamiseks. Teravilju ja maisi toidus ei kasutata.

Valikus on kaks retsepti, mis vastavad erinevatele vajadustele. „Pressed“ ehk Pressitud kuivtoit on nn. „probleemilahendaja“ ja „Crunchy“ ehk Krõbe kuivtoit on ideaalne jätkusuutlik igapäeva toit.

Pressitud kuivtoidu koostis on loodud nii, et koeral ei teki allergilist reaktsiooni, sest kasutatud on ainult putukate valku ja rasva. Seda toitu sobib kasutada edukalt ka nn elimineerimis-dieedina toidutundlikele koertele ja dieettoiduna, kuna selles on vähene rasva sisaldus.

Krõbe kuivtoit on kõrgema putukavalgu tasemega, ning see sobib ideaalselt jätkusuutlikuks igapäeva toiduks. See toit sobib aktiivsematele koertele ja kutsikatele alates 12 nädalast. Toidus on lisaks 2 rasva allikat - lõheõli ja hüdrolüüsitud kanarasv. Hüdrolüüsitud tähendab, et koertel ei teki sellele allergilist reaktsiooni, kuna rasvad on eraldatud oma algsest valguallikast. See tähendab, et toit on endiselt hüpoallergeenne, kuid „Pressitud“ retsept võib olla siiski tundlikumate koerte jaoks ohutum.

Tootja soovitab alati tundlike koerte omanikele kõigepealt proovida „Pressitud“ toitu, sest see on turvalisem valik. Hiljem on võimalik Krõbe toidu peale üle minna.