BLOGI

Kuidas toita kassi?

20.05.2022
Kuidas toita kassi?

Kasside toiduvajadus sõltub nende vanusest, elustiilist ja spetsiifilistest iseärasustest, milledeks võivad olla näiteks rasvumine, steriliseerimine või toidutalumatus. Järgnevalt vaatame, milline on sobivaim viis kassi toitmiseks ja kuidas leida parim toit Sinu lemmiku tervisele ning maitsemeelele.

Millist toitu valida?
Toit on keha igapäevaste funktsioonide toimimiseks hädavajalik. Oluline on, et kass saaks kvaliteetset ja tasakaalustatud toitu ja võtta arvesse iga looma eripära. Pro-Nutrition on loonud lemmiklooma toiduvajaduste arvutamiseks mugava kalkulaatori. Vaata järgi, milline toit Sinu lemmikule sobib- SIIT. Kalkulaator on inglise keelne.


Erinevalt koertest ei suuda kassid toota tauriini. Tauriin on  rasvhape, mis on looma heaolu ja hea tervise jaoks hädavajalik. Seetõttu sisaldavad kõik Pro-Nutritioni kassitoidud nii lisatud tauriini kui ka tauriini, mis sisaldub looduslikes toorainetes, nagu näiteks lihas ja kalas.

Kassid on lihasööjad, seetõttu vajavad nad valgurikkamat toitu kui näiteks koerad. Kassidele ei tohi anda inimeste toidujääke, sest sageli sisaldavad need soola ja vürtse ning on termiliselt töödeldud. Küll aga võib kassidele anda toorest maitsestamata värsket liha ja kala. Samuti ei tohi kasse sööta koertele mõeldud toitudega, sest nende toitumisvajadused on erinevad. Kassid ei saa sealt vajalikke toitaineid kätte ja võivad isegi nälga jääda. Kindlasti peab kasside toit sisaldama ka taimseid komponente.

Kassid on altid kuseteede talitlushäiretele. Seetõttu on oluline hoida nende uriini pH-tase optimaalne. Õige pH aitab vältida uriinikivide teket. Kui aga kassil on juba neeruprobleemid, siis tuleks teda toita spetsiaalse toiduga. Selleks võib sobida Protect Cat Urinary täisväärtuslik dieettoit neeruprobleemidega kassidele. 

Kui palju toitu anda?
Kassid söövad tihti, kuid väiksemate portsjonite kaupa. Täiskasvanud kassile soovitatakse anda 2-3 väiksemat või 1 suur söögikord päevas. Söögiks peaks pakkuma konservi või värsket liha/kala. Söögikordade vahel peab kassil olema võimalus ka kuivtoitu kätte saada. Kuivtoitu soovitatakse hoida õhukindlas pakendis ja anda osade kaupa. Vastasel juhul kaotab see maitseid ja aroome ning võib minna niiskeks. Pidevalt peab olema kättesaadav ka puhas vesi. Veenõud tuleb pesta iga päev ja vahetada see värske vee vastu.


Väheaktiivse kassi toitmine
Kassi toitmisel tuleb jälgida ka tema liikumisharjumusi. Kui tegemist on tubase kassiga, siis sageli on tema liikumine piiratud.Urinary Vähese aktiivsuse ja/või ülekaalu korral tuleb anda väiksemaid portsjoneid ja vajadusel eritoitu. Näiteks ülekaalulistele kassidele välja töötatud Protect Cat Obesite on madala kalorsusega, kuid aitab säilitada lihasmassi.

Kassid on maitse- ja toitumisharjumuste suhtes väga tundlikud ning mõnikord on nende harjumusi väga raske muuta. Pro-Nutritioni toodete valikust leiad palju erimaitselisi toite, et rahuldada ka kõige nõudlikuma kassi vajadusi.

Allikas: Pro-Nutrition
Tekst: Pet.ee

 

Harjutused koeraga looduses

14.04.2022


Mäng on kõige lihtsam, loomulikum ja ka tõhusam viis koera treenimiseks. Koeraga mängimine toob naudingut nii peremehele kui ka koerale. Samuti aitab mängutegevus arendada koera tähelepanu, koordinatsiooni, kuulekust ja tugevdada suhteid peremehega.

1.    Pulga viskamine ja ära toomine

Üks väga levinud mäng, mida koeraga looduses mängida võiks, on pulga viskamine ja selle ära toomine. Kuigi pulk tundub lihtne asi olevat ja seda võib peaaegu igalt poolt leida, püüa siiski pulka hoolikalt valida: selle pind võiks olla võimalikult sile ning sel ei tohiks olla väljaulatavaid ja teravaid oksi küljes. Nii hoolitsed oma koera tervise eest ja väldid nii enda kui lemmiku vigastusi.

2.    Mänguasja ära toomine veest

Sarnaselt pulga ära toomisega võib paluda, et koer tooks ära mänguasja. Kui sinu koerale meeldib vesi, siis miks mitte visata mänguasi vette. Ujudes ja vees joostes kulutab koer rohkem energiat ning see on väga tõhus koera väsitamise harjutus. Selle mängu puhul peaks eelistama rahuliku vooluga veekogusid (järved, meri). Jõgi võib kiire voolu tõttu olla ohtlik.

3.   Oota!

Kuigi peremehega olemine teeb koerale rõõmu, peaks ta suutma ka üksi olla. Seda võib harjutada ka jalutuskäigul. Kuna ootamine eeldab suuremat keskendumist, siis oleks mõistlik esialgu anda koerale võimalus liigsest energiast vabaneda, joosta ringi ja vajalikke toimetusi ära teha.

Ütle koerale: “Istu!” või “Lama!"
Ütle koerale: “Oota!”
Mine paar sammu koerast eemale
Jälgi, et koer püsiks samal kohal
Tule koera juurde tagasi ja kiida teda

4.  Küsi! maiustust

Õpeta oma koera maiustust küsima justkui tekitades koeraga dialoogi. Näiteks küsid koera käest, kas ta maiustust tahab. Selle peale vastab sulle koer “auh” või tuleb ja näitab ninaga maiustuse peale. Selle mängu puhul pea meeles, et peab alati tekkima dialoog: sina küsid, koer reageerib. Õpeta oma koerale need mängureeglid selgeks. Ei tohi lasta koeral sind manipuleerida ja nõuda maiustust ilma sinu nõusolekuta.

5.    Takistusrada

Kasuta maastiku reljeefi ja käepäraseid vahendeid, et muuta oma koera jalutuskäik huvitavamaks. Heinakuhjad, piirded, liiva- ja veetakistused - kõik need asjad aitavad sinul ja sinu lemmikul veeta mõnusalt aega värskes õhus, laadida end positiivsete emotsioonidega ja kulutada liigseid kaloreid.
Ole loominguline - palu, et koer hüppaks kasvõi üle sinu jala.

6.    Toidu, mänguasja või pulga peitus

Tead isegi, kuidas paljudele koertele meeldib kaevata või midagi lõhna järgi otsida! Kui ka sinu koeral on detektiivi geenid, arenda neid oskusi mänge kasutades.
Peida mänguasi, pulk või ka toit ja lase tal seda lõhna järgi otsida.

7.   Tule - kõrval - vaba (jaluta)

On oluline, et sinu koer kuulaks sind ka looduses olles. Vabaduse tunne, mis võib koeral looduses tekkida, ei tohiks sinu sõnadest tugevam olla. Harjuta, et koer oskaks ka ilma rihmata sinu kõrval kõndida ja tuleks koheselt sinu juurde, kui teda kutsud.

Koer on sinu sõber! Tee oma koera ja enda elu huvitavamaks: mängi, õpi ja arene koos oma lemmikuga!

- Loe, mida toredat koos koeraga ette võtta ka blogist "Koer ei ole mänguasi vaid kohustus"
- Vaata veel harjutusi blogist "10 lõbusat mängu..." 

Autor: Kristina Smirnova
Jälgi ka koer Volki tegemisi Instagramis @Volkthedog

Atoopilise dermatiidi ravimine Protect Dermatoga

04.04.2022
Atoopilise dermatiidi ravimine Protect Dermatoga

Mõnel koeratõul on suurem eelsoodumus nahahaigustele nagu atoopiline dermatiit. Näiteks buldogi tüüpi tõud on altid erinevatele naha infektsioonidele, mis tulenevad kratsimisest, kuumusest ja niiskusest. Samuti kipuvad nende nahavoltides bakterid kergemini vohama.

Koera nahk moodustab kaitsebarjääri väliskeskkonna ja keha vahel. Koera naha ja karvkatte seisund on esmane indikaator koera tervisele ja toitumise kvaliteedile. Tüüpiline naha tundlikkuse tunnus on sügelus ja kratsimine. Seda põhjustab naha kahjustumine ja see on naha edasiste tüsistuste alguspunktiks. Nahk ja karvkate vajab uuenemiseks ja tervise hoidmiseks spetsiifilisi toitaineid. Dieet peab koosnema toitainetest, mis toetavad nahka. See hõlmab kõrgekvaliteedilisi ja väga kergesti seeditavaid valke, mis on hästi omastatavad ja pakuvad olulisi aminohappeid.

Toidus peab sisalduma ka polüküllastumata rasvhappeid (Omega-3 ja Omega-6). Need aitavad tagada tugeva naha ja siidise karvkatte. Omega-3 aitab kontrollida sügelust ja nahapõletikku. Vitamiinid koos tsingi ja biotiiniga aitavad kaasa epidermise nõuetekohasele toimimisele. Vask toetab karvkattele pigmentatsiooni. Koerad võivad olla toidu koostisainete suhtes ülitundlikud või allergilised - see võib põhjustada nahapõletikke.

Protect DERMATO toit on täisväärtuslik veterinaartoit täiskasvanud koertele. Protect Dermato on spetsiaalselt loodud, et:
- vähendada toidutalumatuse riski läbi piiratud valguallikate (part, kala ja herned);
- vähendada põletikku ja tugevdada naha kaitsefunktsiooni toimimist oomega-3 (linaseemned ja kalaõli) ja oomega-6 (borsaami seemned);
- soodustada naha tervenemist ja paranemist läbi valkude, biotiini, tsingi ja kurkumi sünergilisele koostoimele;
- toetada naha ja seedesüsteemi funktsioone läbi koostisainete (õllepärm, õunakiud jne) ja taimede (artišokk, kurkum, rosmariin) vastastikuse täienduvuse.


ATOOPILISE DERMATIIDI RAVI PROTECT DERMATO KUIVTOIDUGA

3-aastase isase inglise buldogi kliiniline juhtum.
Oscar on inglise buldog. Oscar oli korralikult vaktsineeritud ja ravitud välis- ja siseparasiitide vastu. Siiski ilmnes tal sügelust, väga laiguline ja ebaühtlane karvade väljalangemine ning naha punetus ja paksenemine. Need märgid arenesid mitme kuu jooksul (pilt 1).

Pilt 1: Oscar enne eridieeti
Pilt 2: Oscar pärast 5-nädalast eirdieeti
Pilt 3: Ocsar pärast 10-nädalast eridieeti

                                                                                                                                                          

Toitumises tehti mitmesuguseid muudatusi, kuid looma kliiniline seisund ei paranenud. Omanikud otsustasid veel viimast korda proovida toitu vahetada, valides Protect DERMATO kuivtoidu. Oscari päevaratsioon koosnes 300g ainult Protect DERMATO toidust, jagatud 3 toidukorrale. Toitumismuudatus oli edukas ja juba 5 nädala pärast oli nahapõletik ja sügelus vähenenud (pilt 2). Pärast 10-nädalast toitumisravi taastus Oscari naha välimus ja sügelus oli kadunud (pilt 3).

See toit aitas Oscaril paraneda:
- Leevendas naha sügelust ja ärritust;
- Toidu kõrge omastatavus tagas hea seedimise;
- Oscarile maitses Protect DERMATO kuivtoit;

PROTECT DERMATO KUIVTOIT SISALDAB VAJALIKKE TOITAINEID, ET LOOMAL OLEKS TERVE NAHK JA KARVKATE:      
- Borsaami seemned sisaldavad palju polüküllastumata Oomega-6 rasvhappeid: gamma-linoleenhape (GLA) ja linoleenhape (LA). GLA -l on pehmendav, toitev ja taastav toime. Selle puudus põhjustab naha elastsuse vähenemist ning nahk mutub kuivaks;
- Kvaliteetne valk, biotiin, tsink ja vitamiinid (nt A-, B-, C- ja E-vitamiin) on terve naha ja karvkatte vajalikud koostisained;
- Part ja kala on valguallikad, mis ei põhjusta toidutalumatust või allergiaid;
- A-vitamiin kontrollib nii naharakkude kasvu kui ka rasu tootmist. See aitab võidelda seborröa ja kõõma vastu, mis tekib sageli peale sügelusepisoodi.

 

Allikas: Pro-Nutrition

 

Uue kutsika kojutoomine

09.03.2022
Uue kutsika kojutoomine

On tavapärane, et kui Kennelist oma uue kutsika koju toote, antakse teile kingituseks kaasa lemmikloomatoitu. Kui kavatsete minna sellelt toidult üle mõnele teise, siis soovitame seda teha koheselt pärast eelmise toidu lõppemist. Kui teie kutsikal läheb esimestel päevadel kõht lahti, siis see on üldiselt tingitud kodu muutusega kaasnevast stressist. Kutsika toitmisel järgige pakendil olevat toitmisjuhist.

Koer käib hädal tavaliselt kaks korda päevas. Reegel on, et mida väiksem on väljaheide, seda parem, sest toidu kasulikud omadused on siis hästi imendunud. Hoidke kindlasti silm peal koera väljaheidetel. Näiteks, kui esimesed paar junni on kõvad, kuid roojamine lõpeb vedelama väljaheitega, võib olla tegemist ületoitmisega. Soovitatav on sel juhul toidu kogust vähendada.

Kutsikate kuivtoidu retseptid on välja töötatud luude kasvu toetavalt. Kutsikate toidus on tähtis fosfori ja kaltsiumi omavaheline suhe. Fosfor lõhustab kaltsiumi ja see on oluline aju ning silmade arenguks. Mis üle jääb, toetab luude kasvu. Kutsika tasakaalustatud toidus peaks olema fosfori ja kaltsiumi suhe 1:1,2.

Kutsikatoidu koostisosad peavad toetama kasvava looma luid ja liigeseid. Olulisel kohal on ka DHA ehk oomega-3-rasvhapped, et toetada aju ja silmade arengut. Kutsikatoit peaks olema hüpoallergeenne ehk madala allergia riskiga, et hoida kutsika tundlikku kõhtu. Immuunsüsteemi toetamiseks peaks kutsikatoit olema mitmekesise puu- ja köögiviljasisaldusega ning kõrge C-vitamiini ja antioksüdantide poolest. Kutsikat peaks söötma keskmiselt neli korda päevas kuni 12 nädalat. Pärast seda peaks vähendama toidukordi kolmele korrale päevas. 16 nädala pärast soovitatakse toita kaks korda päevas.

Kutsikad lähevad täiskasvanu toidule üle erinevas vanuses sõltuvalt tõust. Näiteks Jack Russell on valmis täiskasvanute toidule üle minema 8-kuuselt, Great Dane aga 14-kuuselt. Suurt kasvu koeratõugudel ei olegi päris juunior perioodi ja kahe aastaselt sobib neile anda juba ka seenioritele mõeldud toite. Üldine reegel on, et kutsikatoidu andmise võib lõpetada siis, kui koer on saavutanud oma kasvu ja hakanud kaalus juurde võtma.

Oluline on meeles pidada, et kutsikad peavad läbima nö "kondise" perioodi. Ärge muretsege, kui koer sööb kasvueas suuremaid portsjoneid. See on osa loomulikust kasvuprotsessist, nagu ka inimestel teisme eas. Mõnikord võivad koera omanikud piinlikkust tunda, et nende kutsikas näeb kõhetu välja, eriti labradoride puhul. Kuid see on normaalne, sest nende luud peavad arenema enne, kui nad saavutavad oma lõpliku kehakaalu.

Mida iganes teete, ärge kindlasti lisage kuivtoidule kana või muud liha. Liha on täis fosforit, mis omastab kaltsiumit. Liiga palju fosforit vähendab kasulike ainete imendumist kuivtoidus, mis peaks minema kutsika luudesse. Nii on oht põhjustada koerale metaboolse luuhaiguse probleeme tulevikus. Kui söödate täiendavalt liha, siis peate lisama ka kaltsiumi. Kui aga kutsikal on vaja kaalus juurde võtta, siis võib teda toita tihedamalt väikeste koguste kaupa.

Pet.ee on välja töötanud koostöö programmi koerte kasvatajatele. Programmiga liitunud kasvatajatele kehtivad alati püsivalt soodsad hinnad ja head tarnetingimused. 

Enamik kutsikaid lahkub ema juurest uude koju pärast 8-nädalaseks saamist. Stressivabaks keskkonna vahetuseks soovitame teil mõni päev enne koera enda juurde toomist jätta kutsika emale mõni ese. Selleks sobib hästi näiteks sall, padi vms. Kutsika uude koju toomisel võtke see ese kaasa, et tal oleks võimalus tunda ema turvalist lõhna.  

Oma esimesel õhtul uues kodus kutsikad alati nutavad. Andke talle kvaliteetset toitu, et tal ei tekiks kõhukrampe. See rahustab kutsika maha ja ta hakkab end turvaliselt tundma.

Turvatunnet võib tekitada ka õigesti kasutatud kutsikapuuriga. Seda tuleks kasutada preemiana ja rahuliku kohana. Pidage meeles, et see on koera, mitte teie laste koht! Hoidke lapsed sellest eemal! Et koer tunneks end seal alati turvaliselt, toitke teda ja hoidke tema mänguasju seal. Katke puur tekiga, et see oleks teie kutsika jaoks eriline ruum.

 

KOER EI OLE MÄNGUASI, VAID KOHUSTUS

08.02.2022

Kõik me oleme kuulnud, et koer on inimese parim sõber, kuid kas me ise tagame oma lemmikule väärtusliku elu? Kui inimese eluiga on keskmiselt 70 aastat, siis koera oma on ligi 7 korda lühem, ning keskmine koer veedab üle poole oma elust enda peremeest koju oodates. Koer armastab oma peremeest andunult andestades talle kõike ja alati…

Enne koera koju toomist tuleb hoolikalt läbi mõelda, mis on meie võimalused, ehk millist elu me saame oma neljakäpalisele sõbrale pakkuda. Kusjuures peab aru saama, et siin ei piisa vaid kallitest mänguasjadest, kvaliteetsest toidust, mugavast pesast ega ilusast toidukaussist. Isegi suur tagahoov ja soojustatud koerakuut ei taga lemmikule väärtuslikku elu. Koer on sõber, kes vajab meie tähelepanu ja soovib veeta aega meiega koos. Koer on karjaliige - meie pereliige!

ÜHISED HOBID
Olete kindlasti märganud, et koerad sarnanevad oma peremeestega. Ühest küljest on selle põhjuseks meie alateadlik valik, mille puhul meile meeldivad asjad, inimesed või loomad, kellega või millega on meil midagi sarnast. Teisest küljest aga aja jooksul muutub nii koer kui ka meie ise - me kujundame ja mõjutame üksteist, mille tulemusena leiame ühiseid jooni ning tegutseme koeraga ühtse tiimina. Meie hobidest ja huvidest ning koera vajadustest saavad alguse meie ühised tegevused.

KOER KUI TREENER JA TRENNIKAASLANE
Harrastad jooksmist, longboardi või hoopis SUP lauaga sõitmist? Miks mitte teha seda kõike oma lemmikuga koos? Jooksmise ajal aitab koer hoida tempot ka mäkketõusul, motiveerides sind pingutama rohkem, kui ise suudaksid. Samuti on koeraga võimalik läbida pikemaid distantse, mis aitab näiteks pool- või täismaratoniks ettevalmistumisel. Nii juhtus ka minuga …

Kristina ja Volki lugu.
"Ühel suvisel hommikul läksin oma koera Volkiga jooksma. Jooksime mitu tundi, tehes mitmeid peatusi, et koer saaks ujuda ja juua. Mina olin juba päris väsinud, koera jaoks aga oli see mõnus ajaveetmine ning ta lihtsalt hoidis ühtlast jooksutempot - nii jõudsime lõpuks koju. Otsustasin uurida, mitu kilomeetrit läbisime. Võtsin GoogleMapsi lahti ning hakkasin meie jooksutrajektoori sisse kandma. Kokku sain 38 kilomeetrit, mis oli minu maksimaalsest kunagi joostud distantsist ligi 4 korda suurem number. Ma ei uskunud oma silmi ning kontrollisin tulemust mitu korda, kasutades erinevaid äppe, joonistades trajektoori tagurpidi, aga number jäi ikka samaks. Siis tekkis mu peas mõte, et kui “mootoriga” (koeraga) saan ma peaaegu täismaratoni distantsi läbida, siis saab ehk ise poolmaratoni ka läbitud. Mõeldud - tehtud! Läbisin oma esimese poolmaratoni 2016. aastal ning osalen poolmaratonidel tänaseni." 

REISILE VÕI MATKALE? LOOMULIKULT KOERAGA!
Olen alati looduse- ja matkasõber olnud. Ka minu koer Volk jagab minu kirge mägede, merede, jõgede, järvede ja metsade vastu. Kuna mulle meeldib reisida, siis algusest peale arvestasin sellega, et koos Volkiga - järelikult autoga.
Koeraga oleme läbinud enamiku Eesti matkaradadest ja avastanud palju ilusaid looduslikke kohti. Oleme rännanud Soomes, Norras, Rootsis, Lätis, Leedus, Poolas, Tšehhis ja Slovakkias - mõnedes riikides lausa mitmeid kordi. 
Plaanis on võtta ette ka pikemaid reise. Soovinimekirjas on sellised riigid nagu Portugal, Itaalia ja Sloveenia.

TUNNE OMA KOERA
Nagu iga sõbraga, peame me teadma, mida meie lemmik vajab ning mis on need tegevused, mis talle rõõmu toovad. Näiteks, minu koer Volk on tõeline veefänn - kui jalutame mere ääres, siis tema jalutab alati vees. Kusjuures vette läheb ta iga ilmaga ning ainuke asi, mis teda vetteminekust ära hoida saab, on jääkiht.

KUIDAS HOIDA NELJAKÄPALIST SÕPRA TERVENA?
Kaks väga olulist asja on koera igapäevane aktiivsus ja tasakaalustatud toitumine. Toidu valimisel tuleks kindlasti lähtuda koera vanusest, suurusest ja aktiivsusest. Hea koeraomanikuna pead sa teadma, millised on sinu koera toidueelistused ja kas tal esineb allergiat, ning vajadusel võid konsulteerida veterinaararstiga.

Kuula oma koera - tema teab, mis on hea! Vali kvaliteetne koeratoit!

 

Kristina
Koeraomanik ja treener

Jälgi Volki toimetusi Instagramis @Volkthedog

 

 

 

Kuidas valida enda lemmikule sobivat koeratoitu?

18.09.2021

Toit on Sinu lemmiklooma üks põhivajadusi, nii nagu meil tagab õige ja tasakaalus toidulaud hea enesetunde ning välimuse. Kvaliteetne ja puhas toit on tervise alus. Tänaseks on saadaval sadu erinevaid variante, mis teeb õige koeratoidu valiku keeruliseks. Samuti on palju erinevaid spetsialiste, kelle käest nõu küsida - alates loomaarstidest kuni kasvatajateni ning tihti kuuleme ka sealt erinevaid soovitusi. Põhjus on lihtne: pole olemas ainult ühte ja õiget vastust. Lõplik otsus tuleb teha siiski ise. 

Koostisainete nimekiri toidu pakendil on väga oluline infoallikas, et hinnata, kas tegemist on piisavalt kvaliteetse toiduga. 

 

Vaata, mis peitub toidupaki taga ehk kuidas lugeda toidu koostist?

Toidu koostis ehk retsept on pakendil märgitud koguselistes järjekorras. Alustades suurimast ning lõpetades väiksemaga. Toome siinkohal näiteid meie enda sortimendiga, et võrrelda erinevaid tooteid. 

 • Hea märk on see, kui loomne komponent (liha, kuivatatud liha, hüdrolüüsitud ehk veetustatudliha või loomne valk, lihajahu vms) on esikohal. Veel parem, kui neid on esimese viie koostisaine hulgas rohkem kui üks. Vaatame näiteks näiteks Grandorf Jäneseliha ja bataadiga toidu koostist ning me näeme, et esikohal on 2 erinevat liha.

 • Hea märk on see kui pakendil on  välja toodud loomse valgu allikad nt. lambaliha, kanaliha, kalkun vms. 

 • Välja peaks toodud olema rasvaallikad nt. kalkunirasv, pardirasv vms, mis tagab tootja poolse usaldusväärsuse ning kvaliteedi. Juhul, kui pakendil on kasutatud  „hüdrolüüsitud loomne“ valk või „linnurasv“, ilma allikale viitamata, tekib küsimus, et kas tootja soovib midagi varjata või kas näiteks loomne valk pärineb mujalt kui lihast (kondimass vms madalama kvaliteediga allikas).  

 Healthy Paws Lambaliha ja Pruuni riisiga

 

 • Täiteained. On üsna tavaline, et eriti keskmise ja odavama  hinnaklassi toitudes kasutatakse nisu või maisi ning see ei ole ilmtingimata halb. Kuigi on välja selgitatud, et enamus koeri suudab teravilja omastada, siis paraku lisatakse neid koostisaineid toitudesse väga palju. Pahatihti lausa nii palju, et seda on toidus kõige rohkem. Põhjus on selleks üsna lihtne: nii on võimalik pakkuda oma toodet odavama hinnaga. 

 • Hüpoallergeensed toidu ehk toidud, mis ei sisalda tuntud allergeene nagu nisu, nisugluteen, maisi, soja, subprodukte ning loomseid derivaate üldisemalt, kunstlikke lõhna- ja maitsetugevdajaid, kunstlikkee säilitusaineid. Samuti ei kasutata üldjuhul sellistes toitudes ka kanaliha. Kanaliha on küll väga kerge seedida ja hästi toitainete rikas, aga paljudel juhtudel tekitab loomale samal ajal allergilisi reaktsioone. 

Toidud tunneb ära, kui pakendil on peal kiri “Hypoallergenic”nagu näiteks Wolf’s Mountain Wild Forest toidul.

 • Säilitusained. Lemmiklooma toidus peaks olema kasutatud ainult looduslikke säilitusaineid. Kunstlike säilitusainete kasutamine viitab üldiselt madala kvaliteediga tooraine kasutamisele. Kunstlikud säilitusained võivad põhjustada koertel hüperaktiivsust. 

 • Teravili. Üks kõige sagedasemaid küsimusi, mis meieni jõuab - kas lemmiklooma toidus peaks üldse teravilja olema? Pole ühte ja õiget vastust, kuid üldine teadmine täna on aga see, et nii pruun kui valge riis ja hirss on head teraviljad. Mais on paremal juhul neutraalne, kui teda ei kasutataks nii palju täiteainena. Nisu võiks aga lemmikloomatoidus mitte olla.

Kokkuvõtteks:

Kindlasti on kriteeriume veel mitmeid, mida tuleb arvesse võtta. Näiteks koera tõug, vanus, aktiivsus ja tervislik seisund. Kui võtta aluseks eelpool välja toodud soovitused, siis olenemata sellest, millise tootja nimi pakendil on, olete õigel teel.

Polegi muud, kui valige nende kriteeriumide järgi sobilik pakk toitu (soovitavalt alguses väike pakend) ja andke loomale proovida. Loom ei oska toidu headust hinnata muude kriteeriumide järgi, kui lõhn. Looma jaoks isuäratavat lõhna on kunstlikult väga lihtne igasse toitu tekitada. Eriti nähakse selleks vaeva madala kvaliteediga toitude puhul. Selle, kas toit on tervislik ja kvaliteetne, peab suutma inimene hinnata. Nii nagu me juba alguses kirjutasime - ei ole olemas ühte ja ainuõiget lahendust - julge proovida vaikselt erinevaid toite.

2. osa - 10 lõbusat mängu koeraga hea koostöö saavutamiseks ning tema väsitamiseks

18.09.2021


Kõigepealt aitäh kõigile, kes on meiega koos mänginud. On suur rõõm jagada väikeseid trikke ja nippe oma klientidega.

Seekordses osas tuleme tagasi nö baasteadmiste juurde ja räägime sellest, mis on kõige olulisem kutsikaga hea suhte saavutamiseks. Kordame üle kõige olulisemad ja lihtsamad teadmised ning õpetame ka 2 uut vahvat mängu. Kindlasti loe ka meie esimest osa, kus on kirjas 5 erinevat mängu. Loe siit. 

Kasutame enamustel juhtudel oma koertega mängimistel nende igapäeva toidukogusest mõeldud toitu. Antud hetkel on selleks pro-nutritioni pure life sarja kutsika krõbinad väikesele sõbrale ning light & sterilized suurematele.

Oleme väga rõõmsad, kui meie kliendid katsetavad erinevaid trikke – kui proovid midagi siis märgi meid ära ka sotsiaalmeedias, (IG: @lemmikloomatoidud ja #trikikool) et saaksime ka sinu harjutusi näha.

Lisaks on alati oodatud tagasiside ka meili peale info@pet.ee

Aga nüüd - harjutama! Tänasteks harjutusteks on:

 1. Kontakti loomine
 • Võta maius enda kätte ja näita koerale
 • Vii see enda silmade kõrvale ning kohe, kui koer vaatab sulle silma, kiida teda
 • Kasuta tähelepanu püüdmiseks tema nime – see aitab kinnistada koerale tema nime
 • Korda harjutus 3 korda
 • Peale kolmandat silma vaatamist anna vabastav käsklus ja viska maius eemale

Kontakt

2. Istu

 • Kutsu koer enda juurde ja näita talle maiust
 • Vii maius tema nina peale – kui koer astub sammu tagasi, void tuua maiuse veidi tagasi ja siis koheselt uuesti
 • Koer istub

3. Lama

 • Kutsu koer enda juurde ja näita talle maiust
 • Vii maius aeglaselt maha tema ette
 • Tõmba maiust mööda põrandat veidi enda poole

Kui koeral on raske lamamist teha võid panna ta enne istuma 

4. Keeruta

 • Pane koer istuma enda ette
 • Tee käega enda ees ring ning ütle koerale käsklus
 • Koer järgneb maiusele ning teeb tiiru ümber enda


Alusta käsklust aeglaselt

5. Pesa harjutus

 • ettevalmistused ehk otsi sobiv tekk/alus/konkreetne pesa ja aseta see paika 
 • alusta koerale pesa tutvustamisega läbi mängu, viska pessa süüa ning meelita koer sellega tutvuma
 • vabasta koer alati peale käsklust
 • kui koer tuleb tagasi ise pessa, paneb sinna peale kasvõi ainult ühe käpa – järgneb kiitus
 • korda vabastavat käsklust maiuse eemale viskamisega
 • kui koer tuleb tagasi ja ei tea mida edasi teha võid suunata teda maiusega pessa. 

iga kord kui koer tuleb tagasi pesa juurde ja/või läheb pessa – järgneb suur kiitus

•          Kõige olulisem – ära unusta koera vabastada peale iga harjutuse lõppu! Lõbusat harjutamist!

 Postitus on sündinud koostöös Brixa koertekooli õpetajatega. Üsna varsti on meil välja tulemas ka oma online koolitus – järgi meie teisi trikke ja uudiseid meie facebooki lehel.

Treeningus kasutasime Pro Nutrioni PureLife sarja krõbinaid. Registreeri omale konto veebipoes www.pet.ee ja tee oma esmane ost – 20% soodsamalt!

10 lõbusat mängu koeraga hea koostöö saavutamiseks ning tema väsitamiseks

18.09.2021


10 lõbusat mängu koeraga hea koostöö saavutamiseks ning tema väsitamiseks.

Praegune eriolukord on justkui väljakutse inimestele – ühed nimetavad seda võimaluseks vaadata netflixi ja võtta aeg maha, teised tunnevad, et on saanud justkui ühe ameti asemel endale mitu juurde. Igal juhul on tegu kõigi inimeste jaoks uue ja ootamatu olukorraga.

Oleme kokku pannud 10 lõbusat mängu, mida mängida oma lemmikuga tubastes tingimustes. Täna tutvustame esimest 5-te.

Kasutame enamustel juhtudel oma koertega mängimistel nende igapäeva toidukogusest mõeldud toitu, antud hetkel on selleks pro-nutritioni pure life sarja kutsika krõbinad väikesele sõbrale ning light & sterilized suurematele.
Oleme väga rõõmsad, kui meie kliendid katsetavad erinevaid trikke – kui proovid midagi siis märgi meid ära ka sotsiaalmeedias, (IG: @lemmikloomatoidud ja #trikikool) et saaksime ka sinu harjutusi näha

Lisaks on alati oodatud tagasiside ka meili peale info@pet.ee

1. „Siia“  - ideaalne harjutus, mida saab alustada tubastes tingimustes, järgmiseks kuskil maja lähedal ning tõsiseks proovikiviks on seda harjutust teha metsas, kus on palju segajaid

 • Ideaalne on seda harjutust teha kahekesi, aga saab teha ka üksinda. Õues alusta seda kindlasti nööri/rihma abil, kuid toas võite seista ka lihtsalt toa kaugematesse nurka ning võtta endale peotäie maiuseid.
 • Kui sa kasutad rihma siis pane pikk rihm koera rihmast läbi.
 • Alusta koera kutsumist enda poole, kui koer tuleb sinu juurde siis rõõmusta ning kiida teda ja premeeri maiuse/toiduga.
 • Sama kordab teine inimene teises toa otsas.
 • Pea meeles, et kui koer tuleb sinuni pead sa reageerima nagu see oleks parim asi maailmas – rõõm, rõõm ja veel kord rõõm!

Alloleval pildil näitame ära võimalused teha nii rihmaga, aga ka ilma. 

 Siia

2.         Püsivusharjutus „oota“ – idee on õpetada koerale püsivust ning soovi tulla tagadi sinu juurde.
•          Kutsu koer enda juurde ning anna talle käskus ootamise jaoks
•          Viska maius endast natukene eemale
•          Luba koeral maiust võtta ning oota ja vaata kas ta pakub, et tuleb sinu juurde tagasi
•          Kui ta tuleb sinu juurde tagasi siis kiida koera
•          Korda harjutust 3-4 korda.

 

3.         „Tibu-tibu ära näita“ ehk kõigile tuttav mäng lastega on väga lõbus mängida ka oma lemmikuga.
•          Peida maius ühte kätte ära ning lase koeral oma ninaga otsida
•          Kui ta teeb oma valiku siis ava käsi ja näita – õige valiku puhul premeeri, kui valikusse läks teine siis peida käsi    selja taha ning korda harjutust
•          Üsna peab hakkab koer väga kergelt ülesse leidma just õige käe

 

4.         „Anna käppa“
•          Pane koer enda ette istuma, maius ühes käes ja teine käsi sirgelt tema ette, et tal oleks võimalus oma käppa sinna peale panna.
•          Esimesel korral võid öelda „käpp“ ja aidata tõsta ta käpa enda juurde tervituseks.
•          Järgmisel korral korda koera jaoks käsklust ning lase koeral seda endale pakkuda.
•          Iga kord kui koer pakub sulle oma käppa – kiida teda ning premeeri.

 

5.         „Jäta“ harjutus keskendub sellele, et koer pakub sulle ise kontakti ning loobub maiusest kuni me talle seda ise ei paku. Harjutus õpetab koerale kontakti ning püsivust.
•          Vii maiusega täidetud käsi koera juurde ning lase tal seda nuusutada.
•          Anna koerale võimalus loobuda ise ning kohe kui koer loobub ja vaatab sulle silma siis premeeri teda.
•          Kui koera jaoks on see juba väga kerge võid viia käe maiusega maha ning korrata eelnevat.
•          Kui koer loobub siis premeeri teda.

 

•          Kõige olulisem – ära unusta koera vabastada peale iga harjutuse lõppu! Lõbusat harjutamist! 

Postitus on sündinud koostöös Brixa koertekooli õpetajatega ning treeningus kasutasime Pro Nutrioni PureLife sarja krõbinaid. Kasuta võimalust ja tee oma esmane ost – 20% soodsamalt!

Putukavalgulised toidud on lemmikloomadele paremad kui steik

18.09.2021

BBC keskkonna analüütik Roger Harrabin on välja andnud mitmeid artikleid putukate kasutamisest lemmikloomatoitudes. Üks neist lugemiseks siin. Videos külastab Ta Protix tehast Hollandis, mille lõpptoodangut – putukproteiini kasutatakse BugsforPets koeratoitudes.

Artikkel koos videoga Protix tehasest inglise keeles siin: https://www.bbc.com/news/science-environment-49450935?fbclid=IwAR1-ig0NGf1XEXRONDZ6bDk7qQRT8Mp5benGoDBwO_wfhve0dvj1j5Q7VIE

Järgnevalt pet.ee poolne vaba tõlge artikli tekstile:

Loomaarstid kutsuvad üles loomaomanikke toitma oma koeri ja kasse putukaterikka dieediga. Briti veterinaaria assotsiatsiooni (BVA) sõnul võivad mõned putukapõhised toidud olla lemmikloomadele paremad kui maitsev steik.

Loomaarstid eeldavad teatavat reserveeritust lemmikloomade omanikelt kuid uuringute kohaselt võiksid paljud leppida putukapõhise toiduga. Idee toetajate sõnul on putukavalk tavapärase lemmikloomatoidu jaoks keskkonnasõbralikum alternatiiv.

BVA president Simon Doherty ütles BBC News'ile: “Putukate valkude kasutamisel lemmikloomade toidus on tõeliselt põnev tulevik. "See on fantastiline võimalus - putukate uurimine pakub alternatiivseid allikaid mõnele toitainete koostisosale, mida kasutame lemmikloomatoitudes." Ta ütles, et hädavajalik on leida toiduallikad, mis ei kurna maad, raiska vett ega õhuta kliimamuutusi ning lisas, et parem on liha sööta inimestele kui lemmikloomadele.

Putukaid kasutatakse laialdaselt kalafarmides ja linnukasvatusettevõtetes ning mõned Ühendkuningriigi ettevõtted müüvad juba lemmikloomatoitu, milles on kuni 40% putukavalku.

Hr Doherty sõnul võib putukavalk eriti meeldida kasside taimetoitlastest omanikele, sest kassid vajavad asendamatut aminohapet nimega tauriin - mida leidub lihas, kalas ja putukates. "Te tapaksite ikkagi putukaid, kuid mõne taimetoitlase arvates on see aktsepteeritavam kui lehmade või kanade tapmine," ütles ta.

Mis kasu on putukate valgust?

Tehistingimustes kasvatatud putukavalk on kasvatatud tüüpiliselt inimeste toidujäätmete peal. Protixi - Hollandi ettevõtte, kes väidab, et nad on maailma suurim putukafarm, hinnangul kasutavad putukapõhised toidud veiselihaga võrreldes 2% maismaast ja 4% vett kilogrammi valgu kohta. Firma sõnul saab 1 tonni putukaid kasvatada 20 ruutmeetril 14 päevaga. Putukad ei vaja väetist ega pestitsiide ning nende heitkogused on väga madalad. Vastsete väljaheited toodavad toitainerikkat väetist, mis ei ole saastunud plastifragmentidega. Sellest võiks olla ka laiemat majanduslikku kasu. Putukate lemmikloomatoitu panemine võimaldab rupsi - siseorganeid nagu süda ja kopsud - eksportida Ida-Aasiasse, kus BVA sõnul on suur nõudlus.

Protixi asutaja Kees Aarts: „Ülemaailmselt me soojendame atmosfääri ja kasutame maad. Kuid samuti peame toitma kasvavat ja valku vajavat elanikkonda. Peame tegema midagi teistmoodi - ja putukad on siin osaks lahendusest. ”

Arvatakse, et lemmikloomad tarbivad maailmas kuni 20% kogu lihast. BVA leiab, et see arv on madalam - umbes 12%. Hr Doherty sõnul kohtlevad paljud inimesed lemmikloomi oma pereliikmetena. Nad ütleksid, et kui nad saavad endale lubada praadi, siis miks nad ei peaks seda lubama oma kassidele ja koertele? Tegelikult on oht, et tipptasemel liha ei ole toitainete poolest tasakaalus. Parem on osta tasakaalustatud lemmikloomatoitu (sõltumata sellest, kas see sisaldab putukaid või mitte), ”ütles ta.

Kui kallis on putukapõhine toit?

Praegu on mõni putukapõhine toit Ühendkuningriigis kallim kui lemmikloomatoidu luksusbrändid ja kuni neli korda kallim kui säästutooted. Yora – üks putukvalgu tootjatest sõnul oli putukafarmide projekteerimine ja ehitamine kulukas, tehnoloogia oli alles noor ning konkurents ja tootmismahud olid madalad. 

Ettevõtte pressiesindaja Will Bisset väitis, et tema välja töötatud toit oli omaniku südametunnistusele hea. "Kui olete taimetoitlane nagu mina, peate maadlema oma põhimõtete ja teadmisega, et tegelikult peavad koerad ja kassid sööma lihast lähtuvat dieeti," sõnas ta."Lemmiklooma toitmine putukatel põhineva valguga lahendab dilemma toitainete ja taimetoitluse vahel." Tema sõnul kasvatatakse putukate vastseid rangete loomade heaolu standardite kohaselt. Enne putukate jahvatamist jahutati need sekundi murdosa jooksul talveunerežiimi.

Kas koertele ja kassidele meeldib putukapõhine toit?

Lühikese (ja mitte teadusliku) külastuse jooksul pargis leidsime rohkesti koeri, kes olid valmis putukate toitu sööma. Kas omanikud on valmis sama meelsasti selle hinda alla neelama, on teine küsimus.

Bugs for Pets toidud ja maiused on müügil ka Eestis. tutvu valikuga siin: https://www.pet.ee/et/b/bugsforpets

Putukvalguline koeratoit - uus generatsioon mõistab iseenesest

18.09.2021
Putukvalguline koeratoit - uus generatsioon mõistab iseenesest

BugsForPets on Hollandist pärit perefirma, kus maailmast hoolivad ja rohelist jalajälge austavad kaks õde on välja töötanud koeratoidud, mis põhinevad putukproteiinil. Tegu on maailmas esimeste julgetega, kes väärtustavad lemmiklooma toidu valmistamisest tekkivat ökoloogilist jalajälge ning värske joogivee kvaliteeti. Ambitsioonikate õdede maailmavaadet on muutnud BugsForPets koeratoidu loomise suunas teadmine, et putukad vajavad eksisteerimiseks kõige vähem puhast joogivett. Nimelt 1 kg putukvalgu tootmiseks kulub kõigest 8 liitrit vett. Kana lihast 1kg valgu tootmiseks kulub 1250 liitrit puhast joogivett, veiselihast 1kg valgu tootmiseks kulub 8350 liitrit vett.

Kellele ja miks, kas tõesti on see võimalik, et koer saab vajaliku energia ja toitained putukvalgulisest toidust?
Vastus neile je veel paljudele küsimusele - JAH, koer saab kõik vajalikud toitained putukvalgul põhinevast koeratoidust kätte. Koer on elujõuline ja vitaalne.

Bugs for Pets Pressed Chunk

Bugs for Pets Pressed Chunk

 

7 põhjust, miks valida putukproteiinil põhinev koeratoit:

1. HÄSTI SEEDUV
Putukproteiin on väga hästi seeditav ja sobib erinevate nahaprobleemidega koertele.

2. JÄTKUSUUTLIK & ÖKOLOOGILINE
Putukate kasutamine toidu valmistamiseks vähendab oluliselt tootmise ökoloogilist jalajälge.

3. KÕRGE OMASTATAVUS
Kombinatsioon kergesti seeditavatest koostisainetest kindlustab kõrge toitainete omastatavuse.

4. LAURIINHAPE
Putukates sisalduv lauriinhape võitleb edukalt võimalike mürgiste mikroorganismidega.

5. TERAVILJAVABA
Gluteenitalumatuse ja tundliku seedimisega koertele mõeldes valmistatud ilma teraviljata.

6. ÜKS VALGUALLIKAS
Ainult putukad! See teeb just selle toote ideaalseks koertele, kellel on allergiad loomsete valgude suhtes.

7. HÜPOALLERGEENNE
Aitab eemal hoida levinud allergeene allergiate või toidutalumatuse korral. Samuti sobib välistava dieedina.

 

Bugs for Pets Crunchy Chunk

BugsforPets koeratoitudes kasutatavad putukad kasvatatakse Euroopas. Peamiselt kasutatakse Hermetica Illucens ehk paremini tuntud kui "Must sõdur" või must kärbes. Nendel putukatel on kõrge toiteväärtus ning need sisaldavad palju asendamatuid aminohappeid ja anti-mikroobseid rasvhappeid. Putukproteiin on väga hästi seeduv, sisaldades olulisi aminohappeid ning häid küllastunud ja küllastumata rasvhappeid, mõjub see hästi soolestiku mikrofloorale. Hea soolestiku tervis peegeldub koera üldises tervises ning suurepärases läikivas karvkattes.

„Black Soldier Fly“ ehk musta kärbse vastsete toiduks on ainult taimne tooraine ja neid kasvatatakse GMP (Good Manufacturing Practice) + sertifitseeritud ettevõte poolt, mis on heaks kiidetud Hollandi toidu- ja ravimiameti poolt. Kasutatavad toormaterjalid sisaldavad tavaliselt palju niiskust, nagu näiteks peediviljaliha ja putukad kasutavad seda niiskust kasvamiseks. Teravilju ja maisi toidus ei kasutata.

Valikus on kaks retsepti, mis vastavad erinevatele vajadustele. „Pressed“ ehk Pressitud kuivtoit on nn. „probleemilahendaja“ ja „Crunchy“ ehk Krõbe kuivtoit on ideaalne jätkusuutlik igapäeva toit.

Pressitud kuivtoidu koostis on loodud nii, et koeral ei teki allergilist reaktsiooni, sest kasutatud on ainult putukate valku ja rasva. Seda toitu sobib kasutada edukalt ka nn elimineerimis-dieedina toidutundlikele koertele ja dieettoiduna, kuna selles on vähene rasva sisaldus.

Krõbe kuivtoit on kõrgema putukavalgu tasemega, ning see sobib ideaalselt jätkusuutlikuks igapäeva toiduks. See toit sobib aktiivsematele koertele ja kutsikatele alates 12 nädalast. Toidus on lisaks 2 rasva allikat - lõheõli ja hüdrolüüsitud kanarasv. Hüdrolüüsitud tähendab, et koertel ei teki sellele allergilist reaktsiooni, kuna rasvad on eraldatud oma algsest valguallikast. See tähendab, et toit on endiselt hüpoallergeenne, kuid „Pressitud“ retsept võib olla siiski tundlikumate koerte jaoks ohutum.

Tootja soovitab alati tundlike koerte omanikele kõigepealt proovida „Pressitud“ toitu, sest see on turvalisem valik. Hiljem on võimalik Krõbe toidu peale üle minna.

Bugs for Pets toitude ja maiuste valikuga saate tutvuda siin: https://www.pet.ee/et/b/bugsforpets