Uue kutsika kojutoomine

09.03.2022
Uue kutsika kojutoomine

On tavapärane, et kui Kennelist oma uue kutsika koju toote, antakse teile kingituseks kaasa lemmikloomatoitu. Kui kavatsete minna sellelt toidult üle mõnele teise, siis soovitame seda teha koheselt pärast eelmise toidu lõppemist. Kui teie kutsikal läheb esimestel päevadel kõht lahti, siis see on üldiselt tingitud kodu muutusega kaasnevast stressist. Kutsika toitmisel järgige pakendil olevat toitmisjuhist.

Koer käib hädal tavaliselt kaks korda päevas. Reegel on, et mida väiksem on väljaheide, seda parem, sest toidu kasulikud omadused on siis hästi imendunud. Hoidke kindlasti silm peal koera väljaheidetel. Näiteks, kui esimesed paar junni on kõvad, kuid roojamine lõpeb vedelama väljaheitega, võib olla tegemist ületoitmisega. Soovitatav on sel juhul toidu kogust vähendada.

Kutsikate kuivtoidu retseptid on välja töötatud luude kasvu toetavalt. Kutsikate toidus on tähtis fosfori ja kaltsiumi omavaheline suhe. Fosfor lõhustab kaltsiumi ja see on oluline aju ning silmade arenguks. Mis üle jääb, toetab luude kasvu. Kutsika tasakaalustatud toidus peaks olema fosfori ja kaltsiumi suhe 1:1,2.

Kutsikatoidu koostisosad peavad toetama kasvava looma luid ja liigeseid. Olulisel kohal on ka DHA ehk oomega-3-rasvhapped, et toetada aju ja silmade arengut. Kutsikatoit peaks olema hüpoallergeenne ehk madala allergia riskiga, et hoida kutsika tundlikku kõhtu. Immuunsüsteemi toetamiseks peaks kutsikatoit olema mitmekesise puu- ja köögiviljasisaldusega ning kõrge C-vitamiini ja antioksüdantide poolest. Kutsikat peaks söötma keskmiselt neli korda päevas kuni 12 nädalat. Pärast seda peaks vähendama toidukordi kolmele korrale päevas. 16 nädala pärast soovitatakse toita kaks korda päevas.

Kutsikad lähevad täiskasvanu toidule üle erinevas vanuses sõltuvalt tõust. Näiteks Jack Russell on valmis täiskasvanute toidule üle minema 8-kuuselt, Great Dane aga 14-kuuselt. Suurt kasvu koeratõugudel ei olegi päris juunior perioodi ja kahe aastaselt sobib neile anda juba ka seenioritele mõeldud toite. Üldine reegel on, et kutsikatoidu andmise võib lõpetada siis, kui koer on saavutanud oma kasvu ja hakanud kaalus juurde võtma.

Oluline on meeles pidada, et kutsikad peavad läbima nö "kondise" perioodi. Ärge muretsege, kui koer sööb kasvueas suuremaid portsjoneid. See on osa loomulikust kasvuprotsessist, nagu ka inimestel teisme eas. Mõnikord võivad koera omanikud piinlikkust tunda, et nende kutsikas näeb kõhetu välja, eriti labradoride puhul. Kuid see on normaalne, sest nende luud peavad arenema enne, kui nad saavutavad oma lõpliku kehakaalu.

Mida iganes teete, ärge kindlasti lisage kuivtoidule kana või muud liha. Liha on täis fosforit, mis omastab kaltsiumit. Liiga palju fosforit vähendab kasulike ainete imendumist kuivtoidus, mis peaks minema kutsika luudesse. Nii on oht põhjustada koerale metaboolse luuhaiguse probleeme tulevikus. Kui söödate täiendavalt liha, siis peate lisama ka kaltsiumi. Kui aga kutsikal on vaja kaalus juurde võtta, siis võib teda toita tihedamalt väikeste koguste kaupa.

KasvatajaprogrammPet.ee on välja töötanud koostöö programmi koerte kasvatajatele. Programmiga liitunud kasvatajatele kehtivad alati püsivalt soodsad hinnad ja head tarnetingimused. 

Enamik kutsikaid lahkub ema juurest uude koju pärast 8-nädalaseks saamist. Stressivabaks keskkonna vahetuseks soovitame teil mõni päev enne koera enda juurde toomist jätta kutsika emale mõni ese. Selleks sobib hästi näiteks sall, padi vms. Kutsika uude koju toomisel võtke see ese kaasa, et tal oleks võimalus tunda ema turvalist lõhna.  

Oma esimesel õhtul uues kodus kutsikad alati nutavad. Andke talle kvaliteetset toitu, et tal ei tekiks kõhukrampe. See rahustab kutsika maha ja ta hakkab end turvaliselt tundma.

Turvatunnet võib tekitada ka õigesti kasutatud kutsikapuuriga. Seda tuleks kasutada preemiana ja rahuliku kohana. Pidage meeles, et see on koera, mitte teie laste koht! Hoidke lapsed sellest eemal! Et koer tunneks end seal alati turvaliselt, toitke teda ja hoidke tema mänguasju seal. Katke puur tekiga, et see oleks teie kutsika jaoks eriline ruum.