Putukavalgulised toidud on lemmikloomadele paremad kui steik

18.09.2021

BBC keskkonna analüütik Roger Harrabin on välja andnud mitmeid artikleid putukate kasutamisest lemmikloomatoitudes. Üks neist lugemiseks siin. Videos külastab Ta Protix tehast Hollandis, mille lõpptoodangut – putukproteiini kasutatakse BugsforPets koeratoitudes.

Artikkel koos videoga Protix tehasest inglise keeles siin: https://www.bbc.com/news/science-environment-49450935?fbclid=IwAR1-ig0NGf1XEXRONDZ6bDk7qQRT8Mp5benGoDBwO_wfhve0dvj1j5Q7VIE

Järgnevalt pet.ee poolne vaba tõlge artikli tekstile:

Loomaarstid kutsuvad üles loomaomanikke toitma oma koeri ja kasse putukaterikka dieediga. Briti veterinaaria assotsiatsiooni (BVA) sõnul võivad mõned putukapõhised toidud olla lemmikloomadele paremad kui maitsev steik.

Loomaarstid eeldavad teatavat reserveeritust lemmikloomade omanikelt kuid uuringute kohaselt võiksid paljud leppida putukapõhise toiduga. Idee toetajate sõnul on putukavalk tavapärase lemmikloomatoidu jaoks keskkonnasõbralikum alternatiiv.

BVA president Simon Doherty ütles BBC News'ile: “Putukate valkude kasutamisel lemmikloomade toidus on tõeliselt põnev tulevik. "See on fantastiline võimalus - putukate uurimine pakub alternatiivseid allikaid mõnele toitainete koostisosale, mida kasutame lemmikloomatoitudes." Ta ütles, et hädavajalik on leida toiduallikad, mis ei kurna maad, raiska vett ega õhuta kliimamuutusi ning lisas, et parem on liha sööta inimestele kui lemmikloomadele.

Putukaid kasutatakse laialdaselt kalafarmides ja linnukasvatusettevõtetes ning mõned Ühendkuningriigi ettevõtted müüvad juba lemmikloomatoitu, milles on kuni 40% putukavalku.

Hr Doherty sõnul võib putukavalk eriti meeldida kasside taimetoitlastest omanikele, sest kassid vajavad asendamatut aminohapet nimega tauriin - mida leidub lihas, kalas ja putukates. "Te tapaksite ikkagi putukaid, kuid mõne taimetoitlase arvates on see aktsepteeritavam kui lehmade või kanade tapmine," ütles ta.

Mis kasu on putukate valgust?

Tehistingimustes kasvatatud putukavalk on kasvatatud tüüpiliselt inimeste toidujäätmete peal. Protixi - Hollandi ettevõtte, kes väidab, et nad on maailma suurim putukafarm, hinnangul kasutavad putukapõhised toidud veiselihaga võrreldes 2% maismaast ja 4% vett kilogrammi valgu kohta. Firma sõnul saab 1 tonni putukaid kasvatada 20 ruutmeetril 14 päevaga. Putukad ei vaja väetist ega pestitsiide ning nende heitkogused on väga madalad. Vastsete väljaheited toodavad toitainerikkat väetist, mis ei ole saastunud plastifragmentidega. Sellest võiks olla ka laiemat majanduslikku kasu. Putukate lemmikloomatoitu panemine võimaldab rupsi - siseorganeid nagu süda ja kopsud - eksportida Ida-Aasiasse, kus BVA sõnul on suur nõudlus.

Protixi asutaja Kees Aarts: „Ülemaailmselt me soojendame atmosfääri ja kasutame maad. Kuid samuti peame toitma kasvavat ja valku vajavat elanikkonda. Peame tegema midagi teistmoodi - ja putukad on siin osaks lahendusest. ”

Arvatakse, et lemmikloomad tarbivad maailmas kuni 20% kogu lihast. BVA leiab, et see arv on madalam - umbes 12%. Hr Doherty sõnul kohtlevad paljud inimesed lemmikloomi oma pereliikmetena. Nad ütleksid, et kui nad saavad endale lubada praadi, siis miks nad ei peaks seda lubama oma kassidele ja koertele? Tegelikult on oht, et tipptasemel liha ei ole toitainete poolest tasakaalus. Parem on osta tasakaalustatud lemmikloomatoitu (sõltumata sellest, kas see sisaldab putukaid või mitte), ”ütles ta.

Kui kallis on putukapõhine toit?

Praegu on mõni putukapõhine toit Ühendkuningriigis kallim kui lemmikloomatoidu luksusbrändid ja kuni neli korda kallim kui säästutooted. Yora – üks putukvalgu tootjatest sõnul oli putukafarmide projekteerimine ja ehitamine kulukas, tehnoloogia oli alles noor ning konkurents ja tootmismahud olid madalad. 

Ettevõtte pressiesindaja Will Bisset väitis, et tema välja töötatud toit oli omaniku südametunnistusele hea. "Kui olete taimetoitlane nagu mina, peate maadlema oma põhimõtete ja teadmisega, et tegelikult peavad koerad ja kassid sööma lihast lähtuvat dieeti," sõnas ta."Lemmiklooma toitmine putukatel põhineva valguga lahendab dilemma toitainete ja taimetoitluse vahel." Tema sõnul kasvatatakse putukate vastseid rangete loomade heaolu standardite kohaselt. Enne putukate jahvatamist jahutati need sekundi murdosa jooksul talveunerežiimi.

Kas koertele ja kassidele meeldib putukapõhine toit?

Lühikese (ja mitte teadusliku) külastuse jooksul pargis leidsime rohkesti koeri, kes olid valmis putukate toitu sööma. Kas omanikud on valmis sama meelsasti selle hinda alla neelama, on teine küsimus.

Bugs for Pets toidud ja maiused on müügil ka Eestis. tutvu valikuga siin: https://www.pet.ee/et/b/bugsforpets